Předseda ČSSD a dosluhující premiér Jiří Paroubek očekává, že Česká republika bude mít novou vládu v srpnu. V nedělním pořadu televize Prima prohlásil, že i ve srovnání se zahraničím to není nijak přehnaně dlouhá doba. Volby, z nichž vzejde nová sněmovna i vláda, se konaly před týdnem.

Paroubek také řekl, že se kvůli opakovaným patovým výsledkům voleb nebrání diskusi o změně volebního systému. ČSSD ale podle něj zatím nemá jasno o tom, jak a zda vůbec způsob hlasování měnit.

Místopředseda ODS Petr Nečas předpokládá, že povolební jednání budou trvat ještě týdny, kabinet podle něj vznikne během léta. Věří tomu, že časem opadnou u všech stran emoce a "zbytečně vyteklé nervy", a tím pádem bude větší šance se dohodnout.

ODS si podle něj uvědomuje, že s lidovci a zelenými nedá ve sněmovně většinu, proto k rozhovorům přizvala i ČSSD. Recept, jak získat ve sněmovně důvěru, spočívá podle něj v jediném: "Ten trik se jmenuje jednání, jednání, jednání," řekl Nečas na Primě.

Sobotní závazek všech 74 poslanců ČSSD, že vznikající pravostředový kabinet tří stran při hlasování o důvěře nepodrží, považuje Nečas za "demonstraci nejistoty a zakopávání se v pozicích". "Nepřikládal bych tomu větší váhu," uvedl Nečas.

Písemný slib byl podle Paroubka reakcí na spekulace, že klub ČSSD není jednotný. "Jednotní jsme," zdůraznil premiér.
Během nedělního odpoledne si bude telefonovat s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, osobní schůzku očekává "v nejbližší době". Místo ani čas setkání neprozradil, chce prý zachovat diskrétnost rozhovoru.

"My potřebujeme mluvit v klidu, tak jako s jinými předsedy politických stran. Schůzka nebude v Kramářově vile, ale na nějakém jiném místě, které není tak snadno dosažitelné," řekl Paroubek novinářům.

ČSSD považuje za logické, že pokud Topolánkova snaha sestavit "stovkovou" koalici nevyjde, druhý pokus svěří prezident Václav Klaus jí jako druhé nejsilnější straně.

Paroubek řekl, že mluvit v takovém případě o tom, že by se ČSSD opírala o komunisty, není přesné. Jak by chtěl ale získat důvěru sněmovny, neřekl. Jen poznamenal, že v jím sestavované vládě by komunisté neseděli.

Občanští demokraté ale tvrdí, že i napodruhé, případně napotřetí by měl domlouvat ministerský tým jejich zástupce. Nečas dodal, že by to možná už bylo "na jiném půdorysu" než nyní, kdy ODS jedná s oběma menšími stranami. "Není důvod, proč by měla poražená strana sestavovat vládu," komentoval požadavek ČSSD.

I když ODS, KDU-ČSL a zelení ještě nemají zajištěnou většinu ve sněmovně, jejich expertní týmy už vyjednávají o podobě koaliční smlouvy.

Předseda Strany zelených Martin Bursík na Primě uvedl, že potenciální spojenci se dohodli na šesti programových oblastech - například v pátek jednali odborníci tří stran o ekonomice, dnes o tématu nazvaném kvalita života, dodal.

Paroubek očekává diskusi o změně volebního systému, i když si nemyslí, že by posílení většinových prvků bylo klíčem ke stabilním vládám. "Netvrdím, že řešení je změnit systém," uvedl. Souhlasil přitom s názorem moderátora, že ČSSD zatím nemá ujasněno, zda chce změnu, nebo zachovat nynější model.

ODS dlouhodobě prosazuje změnu poměrného systému na většinový, což ale vyžaduje třípětinovou podporu v obou komorách parlamentu. "A ta v tuto chvíli není a je otázkou, zda bude," poznamenal Nečas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist