Okolo tisíce zubařů se sešlo na dnešním sněmu, mezi jehož hosty byl i ministr zdravotnictví David Rath. Dentisté jej chtěli požádat o vysvětlení jeho kroků jakožto šéfa resortu. Bouřlivá atmosféra, která provázela ministrovu řeč o neziskových nemocnicích nebo takzvané rámcové smlouvě, z níž budou vycházet smlouvy jednotlivých lékařů s pojišťovnami, se projevila pískotem, posměšky a místy i slovními útoky a politickými šarvátkami.

O neočekávaný úvod k diskusi se postaral bývalý místopředseda ODS a současný poradce prezidenta republiky Miroslav Macek, když v úvodu setkání ministra Ratha zezadu fyzicky napadl. Rath posléze přijal omluvu jedné z delegátek sněmu i prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka. Zástupci zubařů poté přednesli ministrovi své problémy a otázky.

Na Pekárkův výrok, že bere zubařům jistoty i prosperitu, Rath reagoval prohlášením, že by rád slyšel reálné výtky a vysvětlení, proč on i ministerstvo musí z této strany čelit neustálým útokům. Výše úhrad za péči a limity výkonů a pacientů označil za záležitost vlastní volené reprezentace zubařů, která je s pojišťovnami dohodla v procesu, jehož se ministerstvo neúčastnilo.

Pekárek následně Ratha vybídl, aby se držel věci, v opačném případě mu pohrozil vypnutím mikrofonu. "Pozvali jste si mě jako hosta, nechte mě domluvit, nebo odjedu," odpověděl mu Rath, který právě odpovídal na jeden z dotazů z pléna. Podobný slovní souboj se strhl ve chvíli, kdy Pekárek podotkl, že dohodu s pojišťovnami o cenách péče podepsali zubaři pod nátlakem. Rath na to odvětil, on by nic nepodepsal pod nátlakem, "ani kdyby na něj mířili pistolí".

Slova "faleš a klam", i silnější výrazy, zase provázely hovor o tématu rámcových smluv. Podle Pekárka ovšem ministerstvo nemůže do smluv zasahovat, protože "potom nejsme v právním státě, potom je to diktatura". Zubařům se nelíbí Rathem navrhovaná možnost, podle níž by měli povinnost uzavřít smlouvu pojišťovnou a přišli by o variantu práce bez smlouvy za hotové.

Velký spor vznikl i kolem zákona o neziskových nemocnicích, který měla tento týden po vetu prezidenta Václava Klause znovu projednat poslanecká sněmovna. Rath označil stav, kdy hrozí privatizace nemocnic, za nepřípustný. Kritizovaná norma by měla této situaci zabránit a ministr vyjádřil údiv nad tím, proč proti ní zubaři protestují, když se jich vůbec netýká. V odpověď mu bylo sděleno, že znárodňování v roce 1948 také začalo u velkých továren a časem došlo i na drobné živnostníky. Zubaři se obávají o osud svých praxí, zaznělo v diskusi od některých účastníků.

Zubaři se s ministrem střetli také o výklad toho, co v zubní péči znamená spoluúčast pacienta a o případnou možnost jejího rozšíření. Zubaři by rádi vyčlenili z pojištění část péče, na kterou by se lidé připojišťovali. Pojišťovnám by ale zůstala povinnost hradit péči v případě akutních problémů, ve stavu ohrožujícím život a u dětí, důchodců a sociálně slabých. Podle Ratha je na zubařích, aby navrhli, kterou část chtějí vyčlenit. Potom o tom rozhodne politická reprezentace.

Pekárek a ostatní zubaři také vytkli Rathovi, že "lže lidem na plakátech, že bude bezplatné zdravotnictví," když přitom mluví o komerčním připojištění a počítá tak se zvýšením spoluúčasti. Podle ministra ale v tomto případě nejde o klasickou spoluúčast, která znamená, že si pacient platí stanovené procento ceny každého výkonu, a něco takového ČSSD v úmyslu zavést nemá, nevyhýbá se však diskusi o tom, že by si lidé mohli na zbytnou péči komerčně připojistit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist