Předseda Strany zelených Martin Bursík požádal primátora Prahy Pavla Béma (ODS), aby se mu omluvil za výroky ohledně dotací na opravu Bursíkova domu ve Sněmovní ulici. Primátor v neděli zpochybnil nestandardně krátkou dobu průběhu dvou správních řízení, při kterých v letech 1995 a 1996 Bursík žádal památkáře o příspěvek na opravu barokního paláce.
Bursík byl tehdy pražským zastupitelem, ale odmítá, že by se dopustil střetu zájmů a ovlivňoval průběh řízení. Uvedl, že o příspěvek požádal před vstupem do komunální politiky, a jako zastupitel neměl vliv na rozhodování památkářů.
"Podezření ze střetu zájmů jde úplně mimo," konstatoval na tiskové konferenci, Poznamenal, že jinak by tomu bylo, kdyby si v době, kdy vedl ministerstvo životního prostředí, přidělil například dotaci na malou vodní elektrárnu.
Jedno správní řízení o příspěvku na opravu barokního paláce trvalo deset měsíců, druhé sedm, přičemž ze zákona by měla být žádost vyřízena do 30 dnů. Výše dotací se odvíjela od posudků a požadavků památkářů.
Bémovy výroky pokládá Bursík za součást předvolebního boje. Očekává, že se mu primátor za nepravdivé informace omluví do konce týdne. Bémova slova podle Bursíka nezměnily vztah Strany zelených, jejíž preference podle posledního průzkumu překročily deset procent, k ODS jako možnému koaličnímu partnerovi.
Spor Bursíka s Bémem by neměl být překážkou pro možnou povolební spolupráci obou stran ani podle místopředsedy ODS Petra Nečase. Podle Nečase před volbami roste nervozita. Nemyslí si ale, že "ta či ona zkratkovitá vyjádření" některých politiků by mohla vytvořit bariéru mezi zelenými a občanskými demokraty.
Bursík kvůli výrokům uvažoval o trestním oznámení pro pomluvu, od nápadu však zatím ustoupil. Důvod k trestnímu oznámení sice podle něj existuje, ale zelení se chtějí lišit od politických konkurentů v kultuře projevu. Skutečnost, že se primátor snaží poškodit Bursíka a Stranu zelených 11 let starou záležitostí, ukazuje podle Bursíka na to, že rivalové zelených nemají jiné argumenty. Primátor podle něj zřejmě narazil "na svůj politický strop".
Bursík do rekonstrukce barokního paláce, který restituoval se svým bratrem, investoval 17 milionů. Peníze získávali z pronájmu dalších nemovitostí. Část zaplatil Bursíkův bratr, který žije v Německu. Dotace památkářů převýšily dva miliony. Použity byly například na opravu původních krovů, barokních vrat, dláždění a střechu památkově chráněného domu. V prvním řízení v roce 1995 památkáři na opravu přispěli 110.000 korun na kamenické práce, 68.000 na truhlářské práce, 180.000 na štuky v interiéru, 42.000 na vrata a 211.000 korun na barokní krovy. "Přitom například truhlářské práce přišly celkem na 270.000 korun," uvedl Bursík na dotaz, zda dotace nebyly nepřiměřeně vysoké.
V roce 1996 požádal Bursík na příspěvek k opravě prejzové střechy. Zhruba 1,15 milionu korun přispěli památkáři na krytinu, 213.000 korun na klempířské práce a okapy a 254.000 korun na opravu fasády a vrat.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist