Bývalý tajemník místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jan Hanáček (ČSSD), kterého vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se vzdal kandidatury do Poslanecké sněmovny. Detektivové se o Hanáčka údajně zajímají kvůli úplatkářské aféře kolem biolihu. Podle informací ČTK byl Hanáček ve čtvrtek odpoledne obviněn, prý bude stíhán na svobodě.


"Na svou kandidaturu písemně rezignoval, v ostatních stranických funkcích zatím zůstává," potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Václav Božek.


Hanáček byl na šestém místě jihomoravské volební kandidátky ČSSD, je předsedou okresní organizace strany v Hodoníně, místopředsedou jihomoravské ČSSD a členem ústředního výkonného výboru strany. Otázku jeho stranických funkcí musí vyřešit krajské a okresní organizace, doplnil Božek. "Pokud ten člověk byl obviněn, tak myslím, že je jasné, že v sociální demokracii skončí a můj zákrok bude velmi rychlý," prohlásil již ve čtvrtek volební lídr ČSSD Jiří Paroubek.


Premiér v pátek během Bruselského summitu EU dodal, že případy tohoto typu jsou krátce před volbami "zajisté vážná věc", míní k nim však "přistupovat čelem" a vylučovat ze strany všechny, u koho je jen náznak korupce. Zároveň by uvítal, kdyby policie postupovala rychle také v ostatních případech, například ohledně bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala nebo bývalého šéfa premiérova kabinetu Zdeňka Doležela, kterého kvůli podezření z korupce na minutu propustil.


Policisté podle zdroje ČTK Hanáčka zadrželi ve čtvrtek brzy ráno, obvinění údajně padlo odpoledne. Místopředseda hodonínské ČSSD Jiří Janda ale říká, že není pravda, že byl Hanáček ve čtvrtek ráno zatčen. "Odvezli ho do Prahy pouze k podání vysvětlení a ještě týž den se vrátil domů," reagoval Janda, který je zároveň pověřen řízením základní školy v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde je Hanáček ředitelem. Hanáček je podle něj nyní ve velmi špatném zdravotním stavu, a proto je v pracovní neschopnosti.


Za šokující označil Janda způsob, jakým byl Hanáček k podání vysvětlení pozván. "V pět hodin ráno dorazila do malé dědinky, kde žije, eskorta několika vozů, včetně sanitky," popsal.


Na obyvatele má taková událost velký dopad, dodal. Někteří sociální demokraté a Hanáčkovi přátelé se domnívají, že cílem takového postupu bylo poškodit ČSSD před volbami. "I když nic nespáchal, zdejší lidé na takový zážitek nezapomenou," míní Janda.


Policie Hanáčka podezírá z toho, že bral úplatky od olomouckého lobbisty Františka Vybírala. Kvůli podezření z korupce ve státní sféře bylo s Hanáčkem zatím zatčeno sedm lidí - uplácející i ti, kteří úplatky přijímali. Mimo jiné další členka Ústředního výkonného výboru ČSSD, vysoká úřednice ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová a tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička. Ve středu kvůli aféře skončil na ministerstvu dopravy náměstek Petr Pospíchal. Koncem února se totiž bez vědomí svých nadřízených sám jmenoval členem meziresortní komise pro biolíh. Také jeho možnou roli v případu policie prověřuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist