Lídři evropských sociálně demokratických vlád a politických stran se setkali v české metropoli, aby sjednotili své politické záměry a vytyčili společné priority. Jednání nejvýznamnějších evropských socialistů se konalo v pražském Obecním domě a trvalo okolo pěti hodin, které dle nich probíhaly v duchu naprosto mimořádného porozumění a pochopení.


Evropští socialisté shrnuli své priority do tří hlavních bodů, které hodlají vylepšovat. Za nejdůležitější považují vysokou zaměstnanost spojenou s ekonomickým růstem. "České republice se v této otázce daří dobře, v ostatních evropských zemích musíme zapracovat na vyšším růstu," uvedl Poul Nyrup Rasmussen, předseda setkání evropských socialistů a dodal, že novou iniciativu růstu ekonomiky plánují oživit s nastávajícím dubnovým summitem EU. "Když vše budeme dělat společně, budeme mít lepší výsledky a zbavíme se chaosu," prohlásil Rasmussen. Socialisté se na setkání shodli na podpoře progresivních investic, které kromě energetické politiky představuje podpora vědy, výzkumu a vzdělávání.


Kde čerpat novou energii
Dalším probíraným tématem byla energetická politika. "Poprvé jsme se dostali na cestu společné evropské energetické společnosti," zhodnotil výsledky schůzky Romano Prodi, bývalý předseda Evropské komise. "Nebudeme podporovat národní energetické firmy, ale evropské," zaznělo několikrát na konferenci. Energetickou politiku chtějí vést ekologickou cestou, přestože podle zástupce německé SPD Matthiase Platzecka v tomto bodě zatím ke shodě nedospěli. Socialisté zopakovali poměrně nekonkrétní fráze, že konsensu dosáhnou energetickou úsporou či hledáním nových zdrojů.


Na jednání se hovořilo také o situaci na Předním východě. "Neuzavřeme dveře Hamasu, ale budeme žádat o mírové řešení," vysvětlil Rasmussen, který dále uvedl, že evropští představitelé budou usilovat, aby se Izrael a Palestina vrátily k cestovní mapě.


Chvála Paroubkovi
Paroubek byl evropskými socialistickými lídry neustále chválen a vynášen za vzor. Slovenský zástupce Robert Fico uvedl, že přestože obě země (Česko i Slovensko) mají stejný hospodářský růst, životní úroveň a zaměstnanost jsou v ČR nesrovnatelně vyšší. Rasmussen Paroubka ocenil za "silný a nekompromisní boj proti korupci".


Český premiér si při této příležitosti neodpustil nepoznamenat, že je to sociální demokracie, která dostala zemi z úpadku. "Před námi byl český průmysl rozvrácen... Lidé z ODS nic neřídili a neuměli by řídit ani dvorek se slepicemi," poznamenal Paroubek. "Po dnešním setkání s takovými západoevropskými špičkami může jen hlupák a primitiv ještě někdy zopakovat antikomunistické útoky na sociální demokracii," zvolal premiér.