Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu zatím platit nebude. Poslanecká sněmovna, v níž mají navrch KSČM a ČSSD, zamítla příslušnou novelu trestního zákona, kterou jí předložil Senát. Poslanci o zamítnutí rozhodli až v opakovaném hlasování nejtěsnější většinou, když pro bylo 68 ze 135 přítomných poslanců. Pro zamítnutí hlasovali podle očekávání všichni komunisté s většinou sociálních demokratů, zástupci ostatních stran byli proti.


Autoři novely již dříve naznačili, že by v případě změněného rozložení sil po červnových volbách do sněmovny normu předložili znovu.


Verdiktu sněmovny předcházela čtyřhodinová debata, v níž zejména komunisté s charakteristickým slovníkem brojili proti přijetí novely. Označovali ji za nedemokratickou a neústavní, její obhájce vinili ze snahy politicky likvidovat KSČM a také z fašizujících tendencí. Kromě právních argumentů se v jejich vystoupeních objevovala slova jako "hon na čarodějnice", "pravicová totalita", "antikomunistická hysterie", "inkvizitoři ze Senátu".


Autoři návrhu se podle bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka "pokoušejí o protiústavní ideologizaci práva a o inkviziční kodifikaci vlastní nedemokratičnosti, nesnášenlivosti a netolerance". "Ať už svůj nedemokratický a protiústavní návrh zdůvodňují jakkoli, je zřejmé, že podstatným hybným motivem tu je politický ideologický zájem omezit svobodu myšlení a politické soutěže a pronásledovat a postihovat jinak smýšlející pro jejich přesvědčení a názory," prohlásil.


Zastánci normy naopak připomínali nedemokratické metody komunistické ideologie a komunistické zločiny. Jan Schwippel (ODS) citoval ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek podotkl, že komunistická i nacistická strana se v minulosti "dostaly k moci demokratickou cestou, aby ji pak tím nejhrůznějším způsobem demontovaly".


Kalousek připomněl, že KSČ ve volebním programu z roku 1946 slibovala, že "bude podporovat soukromé rolníky a každé násilné zakladatele kolchozů bičem požene z české vesnice". "Komunistické hnutí se prostě nezměnilo. Do toho programu si můžete napsat, co chcete. Pokud na základě toho programu se dostanete k moci, začnete se chovat zase jako komunisté," horlil Kalousek.


Sociální demokraté hlasovali v duchu postoje svého lídra Jiřího Paroubka, podle něhož by bylo přijetí novely největším nesmyslem, který je možné udělat. Komunisty by stmelila a společnost rozdělila, řekl loni v říjnu premiér. Předseda KSČM Vojtěch Filip tehdy uvedl, že komunisté jsou po volbách připraveni podpořit menšinovou vládu ČSSD.


Senátor Martin Mejstřík zamítnutí novely nehodnotí negativně. "Rok 2006 by mohl být rokem, ve kterém se konečně Česká republika vydá na cestu poctivého vyrovnávání se s komunistickou minulostí. Čtyřhodinová rozprava k naší novele ve sněmovně, závěrečné hlasování na dvakrát a jen těsné vítězství komunistů ukazují, že jsme otevřeli živý problém a nikoliv neaktuální téma, jak se nám snaží vnutit komunisté. Existence KSČM a dalších komunistických stran je urážkou všech poctivých demokratů, kteří proti totalitě bojovali, trpěli a umírali v komunistických lágrech a věznicích," uvedl Mejstřík.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist