Ne lidovci, ale zelení budou jazýčkem na vahách a tím, kdo bude rozhodovat, jaká vládní koalice v České republice po červnových volbách vznikne. Tak to alespoň vyplývá z volební prognózy agentury Factum Invenio. Již třetí agentura zabývající se chováním voličů uvádí, že Strana zelených rozšíří řady parlamentních stran.


ODS by podle sociologů pravděpodobně získala 68 mandátů, ČSSD 53 mandátů, KSČM 42 mandátů, KDU-ČSL 20 mandátů a Strana zelených 17 mandátů.


"Vývoj volební prognózy ukazuje, že pozice ODS se proti roku 2002 významně posílila, ale její předpokládaný volební výsledek není ještě plně stabilizovaný. Pokles voličské přízně, který strana zaznamenala v říjnu, se zatím podařilo nahradit jen zčásti. ČSSD zaznamenala další mírný pokles voličské přízně. ...

 

Straně se zatím nepodařilo stabilizovat rezort zdravotnictví, což dokládá stávka zdravotníků v Praze, která se odehrávala v době konání výzkumu. Nedostatečně vysvětlená zůstává také kauza kolem NBÚ. Pokles voličské přízně KSČM ze závěru loňského roku se zastavil, strana zůstává pevně usazena na třetí pozici. Pozice KDU-ČSL je dlouhodobě poměrně stabilní, její předpokládaný volební výsledek se udržuje kolem hladiny 10 procent. V únoru se potvrdil lednový nárůst voličské přízně Strany zelených, její předpokládaný volební výsledek je již významně nad hranicí pěti procent," vysvětluje nálady voličů společnost Factum Invenio.

 

prognoza_factuM_III_06_IN.gif


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dotazování proběhlo ve dnech 24.2. - 1. 3. 2006 na reprezentativním vzorku 973 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.


"Z aktuálního výzkumu vyplývá, že na konci února 2006 by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo 55,0 % oprávněných voličů. Očekávaná volební účast je nyní nižší než účast v minulých volbách do Sněmovny v roce 2002 (58,0 % oprávněných voličů)," uvádí tisková zpráva společnosti.

 

prognoza_factum_vyvoj_III_06.gif



 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist