"Podle mého mínění je to varianta nejhorší," řekl Havel v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Podle Havla hrozí, že strany velké koalice by mohly opakovat pokus o změnu volebního zákona v neprospěch malých stran.

Šéf ODS Mirek Topolánek možnost velké koalice vylučuje. Premiér Jiří Paroubek soudí, že velká koalice je možné, ale krajní řešení povolební situace. "Je to možné řešení, ale s pohledem bývalého prezidenta Havla se ztotožňuji," řekl.

Topolánek označil koalici ČSSD a ODS za nereálný sen některých lidí. Podle něj připadá v úvahu buď menšinová vládu ČSSD s podporou KSČM, nebo středopravicová koalice ODS, KDU-ČSL, případně dalšího subjektu. Pokud by Topolánka někdo tlačil k velké koalici, nezůstal by v čele strany. Paroubek se tak jasně nevyjádřil. "S velkou pravděpodobností by se to ale obešlo beze mě," dodal.

Skrytou velkou koalicí byla dříve podle Havla i opoziční smlouva ČSSD s ODS, jejímž výsledkem byla podle exprezidenta politika "já na bráchu, brácha na mě, rozdělíme si ty různé posty, nebudeme o tom moc mluvit, shodneme se na tom i na onom, co je pro nás výhodné".

Takovým způsobem se podle exprezidenta strany opoziční smlouvy shodly i na změně volebního zákona, který ale u Ústavního soudu neprošel. Soud v lednu 2001 z podnětu Havla a skupiny senátorů zrušil části novely volebního zákona s tím, že porušovaly ústavně zakotvený princip poměrného volebního systému do Poslanecké sněmovny a také volnou soutěž politických stran.
Havel si myslí, že pokud by po červnových volbách vznikla velká koalice, pokus o změnu volebního zákona by se opakoval. "Je to nebezpečná věc," řekl v ČT.

Na příkladu ODS Havel v televizi kritizoval i prorůstání stran se státem. Podle něj není v pořádku, když pražský primátor Pavel Bém rozdává magistrátní polévku, kterou zároveň s ním naděluje potřebným i šéf jeho strany Topolánek.

Mladí lidé podle exprezidenta touží po změně na politické scéně, nevědí, koho volit. Hledají prý alternativu, která by zdůraznila mravní stránku a navázala na občanský étos, který byl charakteristický pro první léta po pádu totalitního režimu. Pokusy o vznik takových alternativ podle Havla existují. "Zatím jsou na mé gusto příliš plaché, příliš opatrné," poznamenal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist