Opoziční politici a lidovci považují rozhodnutí Velké Británie odložit referendum o euroústavě za správné. Soudí, že Česko by se mělo zachovat stejně. Pro opozici je euroústava "mrtvým dokumentem". Vládní lidovci chtějí s rozhodnutím o kampani k euroústavě počkat do poloviny června, kdy se sejde summit unie. Sociální demokraté tvrdí, že Česko by mělo dodržet závazky, které přijalo, to znamená o ratifikaci evropské ústavy dále jednat.


Náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda k britskému odkladu ratifikace euroústavy poznamenal, že Británii zbývá rok a půl na to, aby mohla svůj postoj přehodnotit.


Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira dnes oznámil, že Británie pozastavuje přípravy na referendum k euroústavě. Kabinet tak reagoval na negativní verdikt, který o ústavě v lidovém hlasování vynesli francouzští a nizozemští voliči.


Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek uvedl, že jde o rozhodnutí, které se dalo očekávat. "Je to další důvod, který potvrzuje správnost našeho stanoviska, že s jakoukoli kampaní za euroústavu bychom měli počkat až na zásadní rozhodnutí EU. Tím spíše, že Británie bude po 17. červnu předsednickou zemí," řekl.


Předseda ČSSD Stanislav Gross dnes prohlásil, že "je nutné být v hlavním evropském proudu". Podotkl, že Česko by mělo dodržet závazky, které přijalo, to znamená jednat o ratifikaci evropské ústavy. Místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že odklad je jediný možný a rozumný krok. "Evropská ústava je v tuto chvíli mrtvý dokument," dodal. Podobně reagoval i předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.


Britské vládní rozhodnutí oznámí oficiálně ministr zahraničí Jack Straw v parlamentu dnes odpoledne. Očekává se, že neřekne přímo, že vláda referendum neuspořádá, protože Británie nechce, aby byla první zemí, která oficiálně ústavu pohřbí. Straw tedy pouze sněmovně sdělí, že zatím nepředloží zákon, který by referendum umožňoval.