Prezident Václav Klaus představil brožuru Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě v pražské kavárně Slavia. Při této příležitosti zdůraznil, že si nepřeje, aby byla jeho předmluva k analýze euroústavy od irského ekonoma Anthonyho Coughlana brána jako výzva k tomu, jak mají lidé v případném referendu hlasovat.


Na dotaz iHNed.cz, jestli souhlasí s výkladem, který přinesl časopis Týden, že prezident nabádá k odmítnutí evropské ústavy, Klaus odpověděl: "Odpovím vám citací z předmluvy. Věřím, že je předložený text pro každého, kdo se na rozhodování o této věci chce podílet, dostatečným návodem."


Ve zmíněné předmluvě Klaus varuje před "nezodpovědnými, cyrilosvobodovskými neargumenty o hrůze z toho, co by se stalo, kdybychom - nedej Bůh - právě v naší zemi tento dokument nechválili". Klaus dodal, že by si Češi neměli dělat starosti s tím, co se stane, když euroústavu odmítnou. "Pokud evropská ústava nebude přijata, bude Evropa nadále vzkvétat," řekl Klaus.


Podle bývalého československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, který byl prezentaci knihy také přítomen, není smlouva o evropské ústavě nebezpečná pro obyvatele České republiky. Podle Dienstbiera tvoří samotný ústavní text sto padesát stran, zbytek jsou přílohy, jako evropská charta lidských práv, kterou ČR již přijala. "Podle mého názoru je daleko důležitější vést debatu o budoucím předsednictví ČR v roce 2008," řekl redakci iHNed.cz.


Knížku o pedesáti osmi stranách, kterou opatřil prezident sedmistránkovou předmluvou, vydalo Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), které Klaus založil v roce 1998.