PRAHA 9. března (ČTK) - Prezident Václav Klaus odmítl jmenovat dvaatřicet z pětapadesáti čekatelů na funkci soudce. Jsou podle něj příliš mladí, je jim totiž méně než třicet let. Informovala o tom dnes televize Nova.


Ministerstvo spravedlnosti si od nových soudců slibovalo, že zlepší situaci na některých soudech, které mají potíže s pomalým projednáváním sporů. "Pan prezident už několikrát řekl, že nesouhlasí s tím, aby se soudci stávali tak mladí lidé," řekl iDnes Klausův mluvčí Petr Hájek. Více však prezidentovo rozhodnutí nechtěl komentovat.


Ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí překvapilo. "Ti lidé splnili vše, co ukládá zákon. S věkem ale nic dělat nemohou," uvedl mluvčí úřadu Petr Dimun. "Zkomplikuje to situaci, která v justici panuje. A ta není stále dobrá," dodal.


Za ministerstvo se postavila i Soudcovská unie, podle níž nemá věk soudce s jeho kvalitou nic společného. Chystá se proto Klausovi odeslat dopis se žádostí, aby svůj názor změnil. "Já jsem byl z té informace zděšen. Podle mě je to naprosto iracionální rozhodnutí, které zavání diskriminací podle věku," řekl prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.


Televize s odvoláním na studii ministerstva spravedlnosti o kárných řízeních uvedla, že soudci mladší 30 let jsou naopak méně problematičtí než jejich straší kolegové. "Mladí soudci dělají méně chyb," uvedl Dimun.


Nova připomněla, že čekatelé se na funkci tři roky připravovali a složili zkoušku. Po jejím splnění mají pouze rok na to, aby byli jmenováni. "Budu muset odejít z justice a začít v soukromé sféře znovu," řekla televizi jedna z odmítnutých adeptek. Podle ní by stálo za úvahu probrat celou věc s odborníky na ústavní právo a případně podat žalobu.


V české justici už dnes pracuje 247 soudců, kterým je méně než třicet let.