iHNed: Jak byste zhodnotil restituce po roce 1989? Původní zákon určil hranici únor 1948. Poté byla novelami prolomena, jednalo se především o židovský majetek zabavený nacisty. Nekomplikuje to celou situaci?
Rozsah restitucí - přesně řečeno zákonů o zmírnění některých křivd - v Československu po r. 1989 nemá ve srovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi obdobu. Navíc si troufám vyslovit domněnku, že žádná jiná země v dějinách právní civilizace nepřijala tak rozsáhlé restituční normy jako my.
Stanovení hranice tzv. rozhodného období pro odčiňování a zmírňování křivd způsobených komunistickým režimem bylo správným a nezbytným krokem. Snad žádná země v Evropě nemá dějiny tak bohaté na bezpráví a konfiskace (tuším, že kromě Krymských válek se všechny války v Evropě přehnaly přes naše území)- bez takové hranice by restituce neměly žádné ohraničení a mohly by jít až do doby pobělohorské a třicetileté války.
K prolomení hranice 25.2.48 došlo pouze tam, kde restituční nárok byl založen již poválečnou legislativou (tzv. Benešovy dekrety), ale nebylo možno jej po převzetí moci komunisty uplatnit.
iHNed: Na základě jakých zákonů žádají navrácení majetku potomci šlechticů? Mám na mysli zvláště kauzy hraběte Kinského a hraběnky Colloredo-Mansfeld.
Neexistuje zcela paušální odpověď - ale většinou pokud neuspěli podle restitučních předpisů, opírají své žaloby o obecnou úpravu.
iHNed: Jak chápete tvrzení politiků a některých právníků, že Benešovy dekrety jsou právně vyhaslé, když se na ně česká judikatura mnohdy odvolává?
Termín "vyhaslé dekrety" použitý v rozhovoru premiéra Zemana s kancléřem Schröderem a posléze i v nálezu Ústavního soudu vyjadřuje skutečnost, že již byly tzv. zkonzumovány, nelze tedy podle nich již provádět nové konfiskace.
iHNed: Domníváte se, že by měl český stát napravovat majetkové křivdy i po šedesáti letech od jejich spáchání?
Jde o věc politické i ekonomické povahy, jejíž rozhodnutí náleží výlučně Parlamentu.
iHNed: Jaký je Váš osobní názor na slučitelnost smlouvy o tzv. euroústavě s Ústavou ČR? Domníváte se, že by se po případném přijetí smlouvy o evropské ústavě musela změnit i ústava česká?
Žádný soudce Ústavního soudu - předsedu nevyjímaje - nemůže veřejně vyslovovat své osobní názory na kauzy, které se mohou stát předmětem jednání Ústavního soudu.
iHNed: Souhlasíte se současným mechanismem výběru a volby ústavních soudců?
Výběr a jmenování soudců ústavního soudu je v naší ústavněprávní rovině přijatelným způsobem řešen. Nedostatek je v tom, že ústava umožňuje opakované jmenování, že neprodlužuje dosavadní mandát soudci do doby, než je jmenován nový a že neobsahuje horní věkovou hranici pro zánik mandátu.
iHNed: Jak hodnotíte obecně českou ústavu? Měla by se měnit, zestručnit, například jako ústava Spojených států? Nebo souhlasíte s touto verzí, která odpovídá kontinentálnímu právu a ústavám okolních států?
Česká ústava je na to, za jakých podmínek vznikla, vcelku zdařilým dílem, i když má řadu nedostatků (např. úprava trestněprávní imunity a přestupkové exempce). Rozhodně by neměla být stručnější, ústavy posttotalitních evropských zemí (např. Španělsko, Portugalsko) jsou zpravidla mnohem podrobnější ve snaze čelit možnosti návratu totality.
V letech 1990 až 1992 Rychetský zastával funkci místopředsedy vlády ČSFR. Podílel se na přípravě ústavních a restitučních zákonů. V letech 1996 až 2003 byl senátorem za volební obvod Strakonice. Od roku 1998 byl místopředsedou vlády ČR, v roce 2002 byl jmenován ministrem spravedlnosti. V červenci 2003 souhlasil Senát s jeho jmenováním soudcem Ústavního soudu. V srpnu 2003 byl jmenován jeho předsedou. Členem KSČ byl v letech 1967 až 1969. Za normalizace byl spoluzakladatelem Charty 77. (zdroj: www.concourt.cz)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist