BRNO 10. června (ČTK) - Obří taneční party, jako byla loňská v Ledkově u Kopidlna, nelze předem zakazovat. Je možné jim pouze stanovit přesná pravidla například obecní vyhláškou. Novinářům to dnes řekl ombudsman Otakar Motejl. Podle pracovníků kanceláře ombudsmana však tato možnost není a asi ani nebude příliš využitá.


"Doporučuji zapomenout na veškerou animozitu a hysterii, která je někdy zbytečně s těmito akcemi spojena," řekl novinářům Motejl. Pokud nejsou při technoparty porušovány platné právní předpisy, zejména v oblasti veřejného pořádku a zdravotní a hygienické služby, není podle Motejla žádný důvod je zakazovat.


Pokud se nejedná o politickou akci, neboť některá technoparty může být svolána třeba jako podpora vstupu Česka do EU, nelze postupovat podle zákona o právu shromažďovacím a akce zakazovat, uvedl právník kanceláře Miloš Valášek.


Shromažďovací zákon totiž upravuje pouze politické mítinky, nikoliv kulturní akce. Zákon o právu shromažďovacím by si však obecní vyhlášky mohly vzít za vzor, řekl Valášek. Pokud jsou překročena určitá pravidla, například hygienická, může být akce zakázána, dodal.


"Nový zákon o obcích dává obcím více možností, jak tyto věci řešit," upozornil Valášek. Novelizace zákona o přestupcích zase umožnila postihnout majitele pozemků, na kterých se akce koná. "Bývá totiž v praxi někdy velmi složité vypátrat pořadatele akce," vysvětlil Valášek. V případě loňské akce CzechTek u Ledkova na Jičínsku bylo sice majitelem pozemku město, to ho ale pronajalo soukromému zemědělci Jiřímu Antošovi a ten na dobu akce organizátorské společnosti Primano.


Valášek upozornil na paradox, že taneční a jiné kulturní párty nelze zakázat, zatímco politická shromáždění za určitých podmínek ano. Přitom svoboda politického projevu a shromažďování je ústavou garantovaným právem, uvedl Valášek.


Případ samotné ledkovské akce prošetřoval ombudsmanův úřad již na podzim a dospěl k tomu, že státním institucím nelze vytýkat, že neměly zájem o dodržování zákona. Impuls k šetření dal občan, který úřadu napsal, že u Ledkova v době technoparty nečinil nikdo nic pro dodržování zákonů.


Valášek upozornil, že akce byla provázena mýtem, že šlo o nepovolenou akci. Kopidlnský městský úřad s pořádáním akce nesouhlasil, ale jejímu konání již nedokázal a podle názoru ombudsmana ani nemohl zabránit.


Na festival CzechTek přijelo podle některých odhadů kolem 40.000 lidí. Obyvatelé okolních obcí si stěžovali především na neustálý hluk z obřích aparatur a nepořádek v areálu, který ležel v těsné blízkosti obytných domů osady Ledkov.