Česko má už pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

O novém případu informoval v úterý ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o spolucestující americké studentky, u které se nákaza potvrdila v neděli. Jednadvacetiletá žena z Ekvádoru je hospitalizovaná v Nemocnici Na Bulovce.

Nemocnice v Ústí nad Labem v neděli přijala ženu, která přicestovala z Benátska. V Itálii byla ve stejném hotelu jako muž z Děčína, u kterého se nákaza potvrdila v neděli a který byl s manželkou a čtyřmi dětmi na dovolené ve středisku Auronzo di Cadore v severní části Benátska. Žena se z Itálie vrátila v pátek. Měla horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. Zůstane v izolaci.

V pražské Nemocnici Na Bulovce je hospitalizovaný pracovník České zemědělské univerzity v Praze, který se nedávno vrátil z odborné konference v italském Udine. V péči pražských lékařů je i Američanka, která studuje v Miláně a do Prahy se vydala na výlet.

Kvůli rozšíření nákazy do Česka jednala v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu. Prvním opatřením, které má zamezit šíření viru, je omezení víkendových biatlonových závodů v Novém Městě na Moravě, kam se chystaly desetitisíce návštěvníků. S účinností od čtvrtka 5. března vláda také zakázala lety z Jižní Koreje a severu Itálie. 

Zatímco u Jižní Koreje lze lety zastavit bez jednání s Evropskou komisí (EK), o přerušení letů z Itálie musela vláda EK informovat. Využije tak výjimku pro evropské dopravce na pozastavení letů v případě "nepředvídatelných okolností" na dva týdny.

ČSA už dříve na doporučení vlády pozastavily do 6. dubna své lety do Milána a Boloni.

Epicentrem epidemie je čínská provincie Chu-pej. Desítky lidí už ale zemřely i v Jižní Koreji, Íránu a také v Itálii, která je nejvážněji postiženou zemí v Evropě. Nový typ koronaviru si vyžádal již na tři tisíce obětí. Nakažených je už asi 89 tisíc lidí, zhruba polovina z nich se už z nemoci zotavila.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
06:49
Dnes ráno se opět sejde Bezpečnostní rada státu

Případné omezení dalších akcí nad určitý počet návštěvníků kvůli šíření nového typu koronaviru dnes ráno probere Bezpečnostní rada státu. Navrhne jej ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Rada se sejde po dvou dnech poté, co v pondělí rozhodla o tom, že se Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě uskuteční od čtvrtka do neděle bez diváků.

06:47
Lékařům chybí ochranné masky, vláda proto zakázala jejich běžný prodej

Spočítejte, kolik na ochranu před koronavirem potřebujete roušek a respirátorů, vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) nemocnice a ambulantní lékaře. Od výrobců chce slyšet, kolik pomůcek jsou schopni zdravotníkům dodat. Ochranných masek je kvůli šířící se nákaze nedostatek. "Výrobci jsou zoufalí, protože jim všichni volají. Musíme tomu dát řád," uvedl Babiš po úterním jednání s řediteli 98 nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví by proto bude nákupy roušek a respirátorů centrálně řídit a od středy zakáže jejich volný prodej.

06:43
On-line reportáž pokračuje

Dobré ráno, i dnes pokračujeme s on-line reportáží s nejnovějšími informacemi ohledně šíření koronaviru.

22:25
Výsledky testovaného páru z Olomouckého kraje byly negativní

V Olomouckém kraji byli dnes kvůli podezření z nákazy novým typem koronaviru laboratorně vyšetřeni dva lidé, jejich výsledky jsou negativní. Šlo o manželský pár, který se vrátil z rizikové oblasti v Itálii. V dobrovolné domácí izolaci jsou podle odhadů hygieniků desítky lidí, kteří byli v místech s výskytem tohoto onemocnění.

21:54
Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření. Zakáže vývoz roušek a bude regulovat jejich prodej

 

21:33
Španělsko hlásí prvního mrtvého po nákaze koronavirem

Španělsko hlásí prvního mrtvého po nákaze novým koronavirem. Je jím muž z regionu Valencie, uvedla dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. Muž zemřel už 13. února. Až nyní ale testy prokázaly, že podlehl nákaze novým koronavirem.

21:02
Spojené arabské emiráty uzavřely školy

Spojené arabské emiráty dnes oznámily, že budou z preventivních důvodů od neděle na čtyři týdny v zemi uzavřeny školy a univerzity, a dříve tak studentům začnou jarní prázdniny, které měly původně trvat od 29. března do 12. dubna. Kuvajt oznámil, že bude uzavřen významný přístav, aby se zabránilo možným nákazám od íránských posádek.

20:48
Mezinárodní měnový fond a Světová banka zrušily své výroční zasedání

Mezinárodní měnový fond a Světová banka kvůli koronaviru zrušily své výroční zasedání plánované na polovinu dubna do Washingtonu. Spojí se jen virtuálně, uvedli dnes šéfka MMF Kristalina Georgievová a prezident SB David Malpass. Nechtějí prý ohrozit zdraví účastníků z různých členských zemí a spolupracovníků.

20:27
V Itálii zemřelo 79 lidí, nakaženo jich je dva a půl tisíce

V Itálii dosud zemřelo 79 lidí nakažených novým typem koronaviru. Oznámila to dnes podle agentury DPA italská civilní obrana. Ještě v pondělí jihoevropská země hlásila 52 úmrtí v souvislosti s virem SARS-CoV-2. Počet nakažených vzrostl z pondělních 2036 na 2502.

19:55
New York potvrdil druhý případ nakázy

V New Yorku ohlásili druhého pacienta nakaženého novým koronavirem. Spojené státy tak evidují celkem sto nakažených a šest úmrtí. Prezident Donald Trump dnes řekl, že jeho administrativa bude spolupracovat s Kongresem s cílem najít shodu ve věci mimořádných financí pro boj s koronavirem.

Vojtěch: Pro většinu lidí je koronavirus jako chřipka. Ohroženi jsou senioři a lékaři