Kouření zabije každý rok zhruba 18 tisíc Češek a Čechů. Z nich 8000 zemře na rakovinu, 7000 na nemoci srdce a cév, 2000 na nemoci respirační a 1000 na jiná onemocnění.
Informovala o tom docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice. Úmrtnost podle ní odpovídá počtu kuřáků, v ČR kouří třetina dospělých, mladých ještě víc. Do budoucna tak hrozí, že stoupnou i počty úmrtí.
Regionálně se úmrtnost může mírně lišit - někde je víc kuřáků, někde je víc znečištěný vzduch, společně oba vlivy riziko úmrtí násobí.
Z 8000 úmrtí na rakovinu je 5000 na rakovinu plic, což je až 90 procent všech úmrtí na rakovinu plic. "Rakovina plic tak má největší podíl mezi nádory způsobenými tabákem," upřesnila lékařka s tím, že na rakovinu plic zemře ročně také 1500 lidí, kteří nikdy nekouřili.
Oproti obecnému povědomí není rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí kuřáků, jsou to nemoci srdce a cév, které usmrtí ročně o 2000 lidí víc. "Víc lidí zemře na infarkty a mrtvice než na rakovinu plic kvůli kouření," podotkla odbornice, která v centru pomáhá lidem přestat kouřit.
Úmrtí na respirační nemoci jsou hlavně na chronickou obstrukční plicní nemoc. Zbývajících 1000 úmrtí připadá na další nemoci jako chronické záněty střev či demence. "Kouření zvyšuje riziko všech demencí, včetně Alzheimerovy," varovala lékařka.
Na rakovinu, nemoci srdce a cév či demence umírají i nekuřáci, výjimkou jsou cévy. "Zhruba 17 procent infarktů, asi 4500 ročně, by vůbec nebylo, kdyby se nekouřilo v restauracích," řekla Králíková.
Heger chce zakázat kouření v restauracích. Nepřeje si ani zdravější cigarety - čtěte ZDE
Studenti brojí proti kouření. Kdyby se v hospodách nesmělo, mladí by prý nezačínali - čtěte ZDE
Zakázat kouření v restauracích a zvýšit pokuty za prodej kuřiva dětem chce nyní ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Počty kuřáků se v Česku zatím nedaří snižovat. Každý sám ale může podle lékařky přispět k tomu, aby své riziko snížil - když přestane kouřit, sníží riziko infarktu už druhý den o třetinu. Některá poškození se odstranit nedají, dehtové látky zůstanou v plicích trvale.
Loňský průzkum Univerzity Karlovy mezi mladými od 18 do 22 let ukázal, že 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku, by vůbec nezačalo, kdyby byl zákaz kouření v restauracích, barech a na diskotékách.
V ohrožení jsou i děti
Králíková potvrdila, že kouření dopadá nepříznivě i na zdraví dětí. Nemají ještě zcela vyvinutý imunitní systém, v zakouřeném prostředí vůbec nemají být.
"Kouření způsobuje deset procent akutních leukémií u dětí. Na prvním místě ale způsobuje respirační nemoci - děti mají častěji záněty dýchacích cest a středního ucha, hrozí rozvoj astmatu," shrnula lékařka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist