Rakovinu hlavy a krku léčí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) světlem. Při takzvané fotodynamické terapii se do zhoubného nádoru vpraví nitrožilní infuzí lék a ozáří světlem určité vlnové délky.

"Tím se spustí chemická reakce, která nežádoucí buňky usmrtí," řekl vedoucí lékař Centra fotonické medicíny  Roman Šmucler.

Novinkou těchto dní podle něj je, že se metoda stává dostupnou běžnému pacientovi. "Jsme těsně před uzavřením smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o její úhradě," uvedl.

Lék pro infuze s účinnou látkou Temoporfin byl schválen už loni, pražské centrum jím začalo léčit v Česku jako první. Zkušenosti ze světových pracovišť si potvrdilo i na svých pacientech. Mimo jiné se ukázalo, že u více než poloviny pacientů nádor na kůži nebo sliznici po léčbě zcela vymizel, u většiny nastalo výrazné zlepšení. Život pacientů se prodloužil.

Léčba má podle přednosty onkologické kliniky profesora Luboše Petruželky výhodu v tom, že je cílená na nádorové buňky, navíc vyvolává i specifickou protinádorovou imunitu. "Nevýhodou pak je fakt, že pacient musí několik dní strávit v místnosti s omezeným množstvím světla," řekl Petruželka.

"Velkou výhodou je, že je možné ošetřovat v podstatě jakýkoli biologický typ zhoubného solidního nádoru. Výjimku tvoří maligní melanom, u něhož je průchod světla znemožněn jeho tmavým zbarvením," uvedl.

Nejde o všelék

Léčba se dává pacientům, u nichž selhaly ostatní léčebné možnosti. Přednosta upozornil, že ale nejde o všelék. V principu jde o chirurgickou metodu. Oproti klasické operaci, kdy lze operační ránu ihned uzavřít, se plocha ošetřená světlem déle hojí. Nová léčba je tedy vhodná tam, kde je nutno odstranit rozsáhlý plošný útvar na sliznici nebo kůži a klasickou chirurgií byl problém ránu uzavřít.

Fotodynamickou terapií je možné také ošetřit krční uzliny zasažené nádorem, které jsou v těsné blízkosti velkých cév a jiných důležitých struktur. Klasická operace skalpelem v tomto prostoru je pro pacienta riskantní, léčba světlem okolní struktury neohrozí.

Vyhodnocení za rok

Náklady na fototerapii podle Šmuclera nepřevyšují při vhodné indikaci cenu klasické chemoterapie či ozáření a jsou nižší než na biologickou léčbu. Jedno ošetření se podle váhy pacienta pohybuje mezi 70 tisíci až 100 tisíci korunami.

Výsledky léčených pacientů budou vyhodnoceny po roce. Následně tým vydá manuál, který umožní využití této metody i na jiných pracovištích.