Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše. Odůvodnil to dlouhodobými rozdílnými názory na lékovou politiku a neshodami ve stylu práce. Do doby jmenování nového ředitele povede ústav jeho náměstek.

"Ředitele SÚKL považuji za jednoho z klíčových hráčů v systému českého zdravotnictví. Proto jsem se toto místo rozhodl obsadit na základě otevřeného výběrového řízení, přičemž do výběrové komise pozvu zástupce pojišťoven, České lékárnické komory, odborné společnosti i akademické obce," uvádí na webu ministerstva Heger.

Koho už Heger odvolal

Šéfka Bulovky

1. dubna 2011 musela odejít ředitelka nemocnice Na Bulovce Kateřina Toběrná. Důvodem měly být neuspokojivé výsledky ministerské kontroly v nemocnici.

Pomalá náměstkyně

14. září 2011 Heger odvolal svou vlastní náměstkyni Markétu Hellerovou (ODS); podle ministra pracovala pomalu a neprosazovala reformy tak, jak se od ní očekávalo. Podle Hellerové to byl politický krok.

Ředitel kontrolorů léčiv

22. února 2012 musel opustit pozici šéfa Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš; důvodem jsou prý dlouhodobé rozdílné názory na lékovou politiku a neshody ve stylu práce

Damoklovy meče

V lednu navíc Heger oznámil, že je připraven odvolat ty ředitele státem řízených fakultních nemocnic, kteří od začátku roku 2012 nezvýší zdravotníkům platy.

Pomalá revize

Důvody odvolání Beneše ministr neupřesnil. K jeho rozhodnutí ale mohly přispět problémy kolem centrálního úložiště receptů a ochrany dat pacientů či zpoždění revizí cen léků a jejich úhrad ze zdravotního pojištění.

SÚKL měl provádět revizi všech léků každý rok, první celková revize mu ale trvala čtyři roky.

Porazil bývalé šéfy

Beneš, který do jmenování ředitelem SÚKL působil jako lékárník v brněnském Masarykově onkologickém ústavu, vedl lékový ústav od ledna 2007. V tendru porazil bývalé šéfy Michala Sojku a Milana Šmída, kteří o funkci rovněž usilovali.

Sojku, v té době šéfa kabinetu poradců exministra Davida Ratha (ČSSD), odvolal tehdejší ministr Tomáš Julínek (ODS) kvůli tomu, že Rath ho do funkce jmenoval bez výběrového řízení. Sojkova předchůdce Šmída odvolal Rath z vedení SÚKL kvůli nesplnění úkolu při kategorizaci léků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist