Do deseti let by v Česku mohl výrazně klesnout počet případů rakoviny čípku děložního. Zdravotní pojišťovny začnou od 1. dubna hradit očkování dívkám mezi 13. a 14. rokem věku.

"Vakcína zabrání sedmi až devíti případům z deseti," řekl novinářům gynekolog Jiří Sláma. Procento očkovaných je podle něj nyní velmi nízké. Očekává, že s nabídkou nepovinného očkování se přiblíží sto procentům.

Až dosud pojišťovny na vakcínu přispívaly v rámci takzvaných bonusů, většinou proplácely poslední třetí dávku.

Česko patří v EU k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku, ročně onemocní tisíc žen a 400 na zhoubnou nemoc zemře. Aktuálně se léčí s rakovinou čípku v Česku přes 16 tisíc žen.

Přednádorové změny se objevují ve stále mladším věku, zákroky na čípku podstupují ženy již od 25 let, ročně jich je provedeno 12 tisíc. Očkování, které zabrání nákaze lidským papilomavirem, proto lékaři vítají.

 

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová ocenila, že historicky poprvé mohou dát očkovat dcery všichni rodiče. Dosud většina očkovaných dívek byla z movitých rodin nebo rodiče doceňovali význam prevence a zhruba 10 tisíc korun na očkování ušetřili.

"Nabídka očkování se týká dívek, kterým po 1. dubnu bude více než 13 let a nebude jim ještě 14 let. To znamená, že dívky, kterým bude 14 let do 1. dubna, už do této úhrady nespadají," upřesnila lékařka.

Chlapci musí spoléhat na rodiče

Systém je podle ní připraven tak, že do budoucna se budou očkovat při prohlídkách ve 13 letech dívky, jejichž rodiče o to projeví zájem.

Chlapcům zatím pojišťovny toto očkování hradit nebudou, mají možnost se dát očkovat, ale rodiče to zaplatí. "Pro nás je prioritou očkování dívek před zahájením pohlavního života. Aby totiž prevence měla smysl, měla by být provedena co nejdříve," doplnila lékařka.