Vojenští lékaři, které vláda vyslala na pomoc Slovensku, se vracejí zpět do České republiky. Slovensko je již nepotřebuje, neboť se s lékaři dohodlo na požadovaném zvýšení platů, čímž ukončilo krizi ve zdravotnictví.

Česko na pomoc Slovensku minulý týden vyslalo specialisty v oborech chirurgie, anesteziologie, traumatologie, interny, psychiatrie a urologie.

"Čeští lékaři ve slovenských nemocnicích provedli 91 urgentních výkonů," oznámil  mluvčí generálního štábu Jan Pejšek. Domů se vrátí ve středu odpoledne.

Tři desítky vojenských lékařů působily v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Ružomberoku a Žilině. Podle Pejška doktoři vykonali naléhavé lékařské zákroky, kterými zabránili ohrožení životů a zdraví slovenských občanů.

"Klíčová byla záchrana lidských životů. K tomu naši lékaři během svého pobytu na Slovensku jednoznačně přispěli," vzkázal prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Alexandr Vondra. Šéf resortu za zahraniční "misi" vojenským lékařům poděkoval.

Největší protest lékařů v novodobé historii Slovenska minulý týden omezil provoz řady zdravotnických zařízení, které fungovaly jen v částečném režimu a poskytovaly pouze akutní zdravotní péči. V tom jim od víkendu pomáhali čeští armádní doktoři, jejichž vyslání do země pod Tatrami nabídla minulý týden vláda premiéra Petra Nečase.

Slovenská vláda nakonec krizi ve zdravotnictví odvrátila, když se s lékařskými odbory dohodla na podobě nových pracovních smluv pro asi 1200 lékařů, kteří hromadně podali výpovědi.