Ženy, které chtějí rodit v Praze například u vyhlášeného Apolináře, nesmí zapomenout se ve 14. týdnu těhotenství zaregistrovat. Ale ani rychlost při registraci nemusí stačit. U Apolináře jsou termíny porodu až do konce března obsazené. Kapacita je plná.

Pokud ministerstvo zdravotnictví splní svůj slib a malé porodnice zruší, bude situace ještě horší. Velké kliniky na převzetí porodů za ty malé nejsou připraveny.

Za posledních sedm let ubylo v Česku 30 procent porodnic, porodů však o 20 procent přibylo. V Praze se musí ženy registrovat k porodu co nejdříve, často čekají ve frontách.

"Registraci nevnímáme jako optimální, ale zájem o naše služby je extrémní. Od roku 2001 jsme zvýšili počet porodů o více než tisíc. Dostáváme se k číslu 5 tisíc a máme s tím velké provozní problémy. Klinika má své kapacitní limity a registrace je jedním z nástrojů, který nejen my používáme," říká Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pod kterou porodnice Apolinář patří. 

"Nepovažujeme za správné omezovat svobodné rozhodování rodiček, nicméně nejsme schopni zájem kapacitně uspokojit," dodává.

Péče se během posledního desetiletí soustředila do center, která měla potíž nápor zvládnout. V roce 2002 bylo v Česku 130 porodnic, ve 40 procentech z nich se rodilo méně než 500 dětí za rok. Loni bylo 98 porodnic, do 500 porodů za rok mělo 7 procent z nich.

"Jestliže velké porodnice jsou plné jako naše klinika, kde máme 4 500 až 4 700 porodů za rok, pokud zrušíme porodnice, kde je pod 600 nebo 800 porodů za rok, musíme je nahradit - musela by se péče soustředit do velkých ústavů, a ty na to zatím nejsou připraveny," řekl přednosta kliniky u Apolináře Alois Martan.

I Středočešky rodí pro jistotu v Praze

Porodnický boom, kdy porodnice byly přeplněné a ženy se nedostaly k porodu do vybraného zařízení, se podle zástupce přednosty gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře Antonína Pařízka týkal hlavně Prahy, z toho jen tří velkých porodnic. Kromě Apolináře mají nápor ještě FN Motol a Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

Ministerstvo zdravotnictví zatím neupřesnilo, jaký minimální počet porodů mají porodnice mít, aby nebyly zrušeny. Nejčastěji se mluví o limitu 500 nebo 800 porodů za rok. Konkrétní číslo chce ministr Leoš Heger (TOP 09) ponechat na odbornících.

Podle Pařízka nejde ani tak o počet provedených porodů, jako o technické a personální zázemí porodnic pro případ komplikovaného porodu: "Každá porodnice má právo na existenci, ale v každém ústavu musí být zajištěna bezpečnost matky a dítěte. Porodnice může provádět jeden porod denně, ale musí být technicky uzpůsobená, mít takové týmy, zařízení a laboratoře, aby to byly technicky schopné zvládnout."

Až třetina rodiček ze Středočeského kraje míří do velkých pražských porodnic. "Ženy jdou tam, kde mají zajištěnu bezpečnost," vysvětlil Pařízek. Zhruba třetina nekomplikovaných fyziologických porodů by podle něj mohla být provedena jinde než v Praze.

Apolinář patří podle Pařízka dlouhodobě ke třem nejlépe hodnoceným porodnicím v Česku. Loni tu měli 4629 porodů, narodilo se 4789 dětí, nad statistický průměr bylo dvojčat a trojčat.

Podle odborníků se samotné porodnictví jako obor během posledních deset let výrazně proměňuje. Ženy odkládají mateřství do vyššího věku a vlivem umělého oplodnění přibývá vícečetných těhotenství. Těhotenství bývají riziková, přibývá i předčasných porodů.