Zdravotní pojišťovny by do tří let měly všem nemocnicím za stejné výkony platit stejné peníze.

Například operace žlučníku nebo běžný porod by tak všude měly být stejně zaplacené. Mezi úhradami pro jednotlivé nemocnice jsou dnes velké rozdíly.

Ministerstvo zdravotnictví je začne měnit od ledna, odkdy poběží tříletá přechodná lhůta. Na jejím konci by úhrady měly být narovnané, řekl novinářům na zdravotnických veletrzích v Brně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Podle Hegera bude změna znamenat, že peníze budou nemocnici v podstatě nosit pacienti. "Nic nebude bránit tomu, aby si pacienti nemocnice vybírali, podle toho, kde se jim bude líbit, kde nemocnice bude mít dobrou pověst, a ty nemocnice je budou vítat," uvedl ministr.

Hašek: Rovné úhrady hned

Šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) po jednání s Hegrem řekl, že kraje spravující krajské nemocnice by chtěly mít rovné úhrady ihned. Přechodná lhůta se mu nelíbí. Heger však řekl, že má své důvody.

"Každý systém financování velmi ovlivní chování lékařů, zdravotníků i pojišťoven a při příliš prudkých zásazích je riziko určitého rozkolísání a velkých rozdílů mezi jednotlivými zařízeními," popsal. Ministerstvo podle něj také změny po prvním roce vyhodnotí.