Pondělní hospitalizace ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterému se udělalo nevolno na dovolené na kole v jižních Čechách, ukázala, že není jasno, v jakém případě se za den hospitalizace platí regulační poplatek 60 korun.

Ministr po svém propuštění médiím řekl, že když v nemocnici jen přespal, platit nemá. Ministerstvo to později označilo za nedorozumění, Heger prý zaplatí.

V názoru se neshodli zástupci pojišťoven, českobudějovická nemocnice vydala k případu několik protichůdných prohlášení.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně nastalo v rozhovoru s novináři nedorozumění. Ptali se prý na 90 korun za pohotovost, ty opravdu ministr platit nemá. Na 60 korun dostal ministr fakturu a poplatek uhradí, řekl Sršeň.

Pojišťovny se neshodly

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery ale ministr platit nemusí. "Přivezla ho do nemocnice záchranka jako akutní případ a byl tam přes noc na pozorování, za to se 60 korun nevybírá," řekl Kothera, který je ředitelem Zdravotní pojišťovny Metal Aliance.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák řekl, že ministr za den v nemocnici zaplatit 60 korun má.

Mluvčí VZP Jiří Rod upřesnil, že poplatek za hospitalizaci je v zákoně uváděn 60 korun za den ústavní péče, přičemž první a poslední den se počítají za jeden, proto by podle VZP ministr platit měl. Mluvčí však upozornil, že výklad zákona není věcí pojišťovny.

Českobudějovická nemocnice, kde byl ministr vyšetřen, vydala k platbě podle čtvrtečního vydání deníku Blesk několik protichůdných prohlášení.

Nejprve její mluvčí Jan Dušek uvedl, že noc strávenou v nemocnici ministr samozřejmě zaplatí, přijde mu faktura. Po ověření na ministerstvu stanovisko změnil, pacienti prý za méně než 24 hodin hospitalizace neplatí. Po další konzultaci s ministerstvem se mluvčí vrátil k původnímu stanovisku, že ministr zaplatí.

Ředitel nemocnice: Ministr platit bude

Ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon poté listu potvrdil, že ministr samozřejmě vše platit bude. V zákoně sice existuje neplacená jednodenní hospitalizace, ale to je podle něj úplně jiný případ. Týká se to jen předem nasmlouvaných zákroků takzvané jednodenní chirurgie.

Vybrané poplatky musejí lékaři a nemocnice hlásit speciálním kódem zdravotní pojišťovně. Pokud je opakovaně nevybírají, může je pojišťovna sankcionovat.

Ministr byl do nemocnice přijat v pondělí na pozorování. Protože byl v pořádku, byl v úterý dopoledne propuštěn.

Heger se snaží sportovat poměrně intenzivně. Kromě cyklistiky se věnuje i veslování. V minulosti byl předsedou veslařského klubu v Hradci Králové a občas si zajde zaveslovat i nyní jako ministr v Praze. Ve své pracovně na ministerstvu má speciální cvičební nářadí.