Zdravotnické odbory odmítly zdravotnické a sociální reformy a v dopise v úterý vyzvaly k demisi premiéra Petra Nečase (ODS) i celý jeho kabinet kvůli ztrátě důvěryhodnosti. Řekla to po jednání výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče předsedkyně Dagmar Žitníková. Svaz má 38.000 členů ze zhruba 120.000 zaměstnanců zdravotnictví a pobytových sociálních služeb.

S reformou zdravotnictví, jak je navrhovaná, odbory zásadně nesouhlasí. "Chceme reformy, které zabrání korupci. Reformy, jak jsou připravené, to nesplňují," řekla předsedkyně.

Odbory nesouhlasí s novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou už schválila vláda. Podle nich poškozuje pacienty. Vadí jim zejména to, že novela nedefinuje nárok pacienta na péči a není jasné, zda zůstane současný rozsah péče, nebo budou vznikat ceníky a nemocnice si budou konkurovat cenou. Nikdo neví, kolik tedy budou platit pacienti, shrnula předsedkyně.

Výzvu k demisi poslaly odbory dnes premiérovi v dopise. "Politické skandály posledních dnů a neuvěřitelné občanské, morální a zřejmě i právní selhání části členů kabinetu je v demokratické společnosti nepřípustné. Vláda by z toho měla vyvodit osobní zodpovědnost," řekla Žitníková. Jediným řešením vládní krize podle odborů je rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

Odboráři: Vládě nevěříme, nechceme reformy od ní

Vláda podle odborářů nyní nemá důvěru, a tedy ani mandát provádět při reformách nevratné nebo těžko napravitelné změny.

Rozbuškou pro vládní krizi byly informace o údajném uplácení politiků Věcí veřejných. Spolustraníky údajně uplácel Vít Bárta, který jako bývalý vlastník bezpečnostní agentury ABL také údajně plánoval získat prostřednictvím VV ekonomickou moc. Premiér se rozhodl odvolat dva ministry této strany, Bárta rezignoval.

Odbory napsaly premiérovi dopis také počátkem září, aby odmítly plán na rušení 10.000 akutních lůžek v nemocnicích jako nesystémový, nepřipravený a s nimi neprojednaný. Připomněly, že vláda se zavázala provádět reformy po celospolečenské diskusi a slíbila, že nedopustí zhoršení dostupnosti a kvality zdravotní péče.

Reforma zdravotnictví je podle odborů žádoucí, ale její úspěšnost podle nich závisí především na omezení a přísném postihu korupce, transparentní lékové politice, zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce, zrušení stropů pro odvody a okamžitém řešení daňových souvislostí.

Navyšte platy o deset procent. Od ledna 2012

Současně s reformou se musí podle odborů řešit odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Odbory odmítly záměr vlády zrušit platové tarify, naopak trvají na tom, aby nynější systém odměňování byl zachován a rozšířil se i do nemocnic řízených kraji, městy či obcemi.

Tuto změnu by měl zakotvit zákoník práce. Odboráři požadují navýšení platů pro zaměstnance ve zdravotnictví od ledna 2012 přinejmenším o deset procent. Tripartita se vyjádří k připraveným reformám 21. dubna.