Pouhých 19 nemocnic v České republice umožňuje svým pacientům objednat se na vyšetření přes internet. Konzultaci přes počítač pacientům nabízí jen 15 nemocnic. Uvádí to průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ). V ČR loni bylo podle ministerského seznamu zdravotnických zařízení 11 fakultních a 150 ostatních nemocnic. Vlastní internetové stránky neměla jen jedna z nich, u pěti nefungovaly.

Možností pro objednání přes internet pomalu přibývá. V roce 2009 jej nabízelo jen devět nemocnic, minulý rok už o deset více. Nejčastější variantou je formulář pro objednání jenn na jedno vyšetření. Ve většině zařízení je to mamograf.

U desetiny nemocnic bylo možné žádat lékaře o radu přes internet. Ani jednu z těchto dvou možností neměli v loňském roce pacienti v Karlovarském a Ústeckém kraji. Vlastní webové stránky neprovozovala v Česku jen jediná nemocnice, a to v Pardubickém kraji.

Před pěti lety internetové stránky pacientům nabízelo 86 procent zařízení. Nemocnice postupně informace rozšiřují a doplňují. V roce 2008 žádná z nich třeba neměla na internetu anketu spokojenosti, loni se dala najít u sedmi procent zařízení.

Cizojazyčnou verzi stránek nabízí necelá čtvrtina nemocnic. Většina z nich poskytuje informace v angličtině. Některá zařízení mají údaje k dispozici také v němčině. Dvě nemocnice v Praze a dvě v Plzeňském kraji informují v ruštině, jedna jihomoravská pak v italštině.

"V Karlovarském, Ústeckém, Středočeském a Pardubickém kraji, se nenachází ani jedna nemocnice poskytující na svém webu jakoukoliv jazykovou mutaci," uvedli statistici.