Pouhých 19 nemocnic v České republice umožňuje svým pacientům objednat se na vyšetření přes internet. Konzultaci přes počítač pacientům nabízí jen 15 nemocnic. Uvádí to průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ). V ČR loni bylo podle ministerského seznamu zdravotnických zařízení 11 fakultních a 150 ostatních nemocnic. Vlastní internetové stránky neměla jen jedna z nich, u pěti nefungovaly.

Možností pro objednání přes internet pomalu přibývá. V roce 2009 jej nabízelo jen devět nemocnic, minulý rok už o deset více. Nejčastější variantou je formulář pro objednání jenn na jedno vyšetření. Ve většině zařízení je to mamograf.

U desetiny nemocnic bylo možné žádat lékaře o radu přes internet. Ani jednu z těchto dvou možností neměli v loňském roce pacienti v Karlovarském a Ústeckém kraji. Vlastní webové stránky neprovozovala v Česku jen jediná nemocnice, a to v Pardubickém kraji.

Před pěti lety internetové stránky pacientům nabízelo 86 procent zařízení. Nemocnice postupně informace rozšiřují a doplňují. V roce 2008 žádná z nich třeba neměla na internetu anketu spokojenosti, loni se dala najít u sedmi procent zařízení.

Cizojazyčnou verzi stránek nabízí necelá čtvrtina nemocnic. Většina z nich poskytuje informace v angličtině. Některá zařízení mají údaje k dispozici také v němčině. Dvě nemocnice v Praze a dvě v Plzeňském kraji informují v ruštině, jedna jihomoravská pak v italštině.

"V Karlovarském, Ústeckém, Středočeském a Pardubickém kraji, se nenachází ani jedna nemocnice poskytující na svém webu jakoukoliv jazykovou mutaci," uvedli statistici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist