Předsedu Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engla nechtějí vzít od 1. března zpátky do vinohradské nemocnice, kde pracuje jako rentgenolog. Potvrdila to mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková. Engel podal výpověď v rámci protestní lékařské akce Děkujeme, odcházíme a pracovní poměr by mu měl skončit k poslednímu únoru. České televizi řekl, že by se na své původní místo vrátit chtěl.

"Už jsme za něj našli náhradu," uvedla Jelínková s tím, že totéž potká dost pravděpodobně i další lékaře. Mezi nimi například i dalšího organizátora kampaně Děkujeme, odcházíme, chirurga Miloše Volemana. "O něm se jedná, zatím není rozhodnuto," řekla Jelínková.

Engel: Doufám, že nebudu obětí revoluce

"Já prostě ten zájem, samozřejmě, vrátit se na své původní pracoviště mám," řekl Engel ČT. Zpochybnil, že jeho místo je již obsazeno, a prohlásil, že "je to takové zatím hodně virtuální pro mě a já věřím, že si to vysvětlíme, jak to je".

Zdůraznil, že v průběhu akce Děkujeme, odcházíme o FNKV, jejím řediteli ani nikom jiném nemluvil negativně. "Já pevně doufám, že dohoda o solidaritě zafunguje," uvedl. "Já si prostě pořád myslím, že se to nějakým způsobem vysvětlí. A jinak jako se říká..., že revoluce někdy žere své děti, tak já pevně věřím, že já nebudu tím příkladem," dodal Engel.

Voleman Radiožurnálu řekl, že on ani Martin Engel zatím nepožádal o stažení výpovědi. Bude totiž chtít, aby se v rámci vinohradské nemocnice aplikovala dohoda o solidaritě, kterou lékaři podepsali. Buď se tedy podle Volemana vrátí všichni, nebo nikdo.

"Naše nemocnice, respektive vedení, odmítlo dnes (v pátek) garantovat, že vezme všechny lékaře zpátky, i když to udělala velká většina nemocnic. Konkrétně tam došlo na doktora Engla, na jehož místo je údajně už přijatý jiný lékař," řekl Voleman.

Nemocnice: Nátlaku neustoupíme

Nemocnice se však podle mluvčí Jelínkové dohody o solidaritě nebojí. Jednání prý budou na každé klinice probíhat zvlášť. "V tuto chvíli to víc komentovat nebudeme," řekla Jelínková a zaslala tiskovou zprávu (přečíst si ji můžete ZDE).

"Vedení nemocnice se rozhodlo, že nátlaku neustoupí, žádost odborů jde nad rámec dohody uzavřené mezi odboráři a ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09)," vysvětlil ředitel Marek Zeman. Je připraven vzít zpět většinu lékařů, ale ne všechny. "Na některá místa již byli přijati lékaři noví, někde budeme počty lékařů snižovat," řekl.

V pátek odpoledne se už začalo spekulovat o tom, zda nejde o mstu ředitele nemocnice. Marek Zeman je totiž členem ODS a má blízko k poslanci Marku Šnajdrovi, který patřil během akce Děkujeme, odcházíme k odpůrcům dohody s lékaři.

Ve vinohradské nemocnici podalo výpověď 92 lékařů, nyní se počet výpovědí údajně mění doslova z hodiny na hodinu.