Pokud odejdou lékaři, bude muset Krajská zdravotní ve svých pěti nemocnicích v Ústeckém kraji propouštět také sestry a další personál. V celém kraji by se jednalo o stovky zaměstnanců. Jen v Mostě, kde podalo výpověď 37 lékařů, by o práci v nemocnici přišlo dalších 202 lidí. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek sdělil náměstek ředitele Krajské zdravotní (KZ) a bývalý ředitel mostecké nemocnice Jindřich Zetek.

Krajská zdravotní bude muset přistoupit k propouštění dalších zaměstnanců, pokud bude kvůli odcházejícím lékařům muset uzavřít některá oddělení. "Navíc to bude pro nemocnice velmi finančně zatěžující. Budeme postupovat podle platné legislativy, každý dostane, co mu náleží," dodal předseda představenstva KZ Petr Benda. Každý propuštěný tak bude mít nárok na odstupné.

V mostecké nemocnici jako v jediné z pěti sdružených pod Krajskou zdravotní jednotliví lékaři výpovědi stáhli, ke dvěma z oddělení ARO ve středu přibyl další lékař. Vedení KZ s lékaři stále jedná a doufá, že odcházejících nakonec bude méně.

Předseda představenstva: "Doufám, že pocit odpovědnosti zvítězí"

"Jednáme s lékaři jednotlivě i po oborech. Poslední schůzka byla ve středu, vesměs lékaři trvají na svém stanovisku a deklarují solidaritu s kolegy v celé republice. Chtějí vydržet až do konce," popsal situaci v mostecké nemocnici Zetek. Očekává, že se situace bude vyvýjet každým dnem. "Cítím, že i lékaři jsou již unaveni," dodal. V příštím týdnu s lékaři hodlá znovu jednat. "Doufám, že pocit odpovědnosti zvítězí a oni ty výpovědi stáhnou," řekl.

Pokud se ale s lékaři KZ nedohodne, chce v polovině února zveřejnit plán zajištění zdravotní péče po 1. březnu. "Zatím je předčasné o tom mluvit, dejte nám čas do 15. února," řekl Benda. Podotkl, že s vedením KZ zatím o situaci v Ústeckém kraji nikdo z vlády, ministerstva zdravotnictví ani zdravotních pojišťoven nejednal.

Z pěti nemocnic KZ odchází 108 z celkových 820 lékařů, tedy asi 13 procent. Nejvíce jich hodlá opustit Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, výpověď jich tam podalo 51 ze 354. Z mostecké nemocnice chce odejít 37 ze 152 lékařů, z teplické 18 ze 126 a v Chomutově jeden ze 123 lékařů. V Děčíně žádný lékař z celkových 76 výpověď nepodal.

Lékaři ve výzvě Děkujeme, odcházíme požadují, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Nyní mají s ohledem na velké množství přesčasů a služeb, tedy za zhruba 1,5 úvazku, kolem 50.000 korun, chtějí za práci bez služeb a přesčasů 70.000 korun měsíčně. Po nesplnění těchto požadavků začali podávat výpovědi. V ČR je asi 45.000 lékařů, z toho zhruba 16.000 jich pracuje v nemocnicích.

Související