Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová v pondělí udělala svůj poslední pokus pro to, aby dostala své lékaře ve výpovědi zpět do práce. Poslala jim dopis s informací, že jim přidá tolik, kolik žádali. Na jejich reakce bude čekat do středy.

Kunová už dříve v rozhovoru pro HN deklarovala, že ví, jak ušetřit na provozu celé nemocnice a jak uspokojit požadavky protestujících kolegů.

"Musí si na sebe ušetřit sami, já je k tomu můžu jen motivovat," řekla začátkem ledna Kunová s tím, že v loňském roce na provozu uspořila sto milionů korun a letos chce v rozpočtu najít stejnou částku.

HN: Kolik peněz lékařům garantujete?

Dám jim to, co žádali odboráři. 8 až 12 tisíc korun navíc měsíčně. Podmínkou ale samozřejmě je, aby všichni odcházející lékaři stáhli výpovědi.

HN: Jak na váš dopis zatím reagují?

Dala jsem jim čas do středy. Myslím ale, že by to mohli přijmout. Je to přesně to, co žádali. Jak se k tomu ale nakonec postaví, nedokážu odhadnout. Možná budou chtít být solidární s dalšími nemocnicemi. 

HN: Ministr Heger nabízí 5 až 8 tisíc korun měsíčně, z čeho zaplatíte ten rozdíl?

Sáhneme do rezerv, které máme. Pak bychom postupně zase měli mít více peněz díky úsporným opatřením, která jsme na všech klinikách vyhlásili.

HN: Přidáte něco navíc i sestrám?

Sestry měly navýšené platy v minulých letech, a navíc jim garantuji pravidelné odměny.