Nemocnice a zařízení sociální péče, které se zúčastní odborářské stávky 8. prosince, budou sloužit ve víkendovém provozu. Některé školy budou zavřeny. Omezení se dotknou i dalších zařízení, například knihoven, muzeí či úřadů, zaznělo na středeční tiskové konferenci po mimořádném sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Osmihodinovou stávku státních a veřejných zaměstnanců vyhlásily odborové svazy veřejných služeb a správy na protest proti úsporným plánům vlády.

Formy stávky budou různé, řekl první místopředseda ČMKOS Václav Pícl. Bude to záviset na odvětví. Například ve zdravotnictví a sociálních službách bude potřeba zabezpečit základní provoz zařízení, to znamená, že bude víkendový.

"Ne všechny knihovny zavřou zcela své budovy," řekla k tomu předsedkyně Odborového svazu pracovníků knihoven Dana Menšíková. Do knihoven proudí široká veřejnost, a odbory tak chtějí lidi seznámit s důvody stávky. "Ale nebudou fungovat běžné služby jako v ostatní dny," dodala Menšíková.

Součástí stávky budou i protestní shromáždění v krajských a některých okresních městech. Budou se konat symbolicky pět minut po dvanácté.

Podpora z podniků

"My z podnikatelské sféry také podporujeme tuto stávku," řekl ve středu Josef Středula z odborového svazu KOVO. Podle něj nejde jen o solidaritu, ale tím, že vláda stanovuje plošně pevné procento škrtů, ukazuje, že nemá "koncepční základ".

Středula také uvedl, že v jednom významném průmyslovém podniku uvažují o tom, že na podporu stávce přeruší výrobu, konkrétní ale zatím být nechtěl. "Vládě se nepodařilo hodit klín mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru," řekl k tomu šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Ke stávce se 8. prosince připojí i policisté a hasiči, kteří nebudou ve službě. Sami ale chystají další protest. "15. prosince uspořádáme s kolegy hasiči mítink v Praze, kdy se patrně půjdeme zeptat poslanců, jak budou rozhodovat o rozpočtu," řekl Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

"Lidi už jsou prostě strašně naštvaní. Nelíbí se jim, s jakou arogancí vláda používá svůj mandát," dodala k důvodům stávky Menšíková.