Lékařský odborový klub (LOK) odeslal ve čtvrtek ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) i všem členům vlády otevřený dopis, v němž varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic. Hrozí, že o pacienty se nebude mít kdo starat, zejména v regionálních nemocnicích. Ve čtvrtek to řekl předseda LOK Martin Engel. Uvedl, že za osm týdnů kampaně se k akci Děkujeme, odcházíme připojily už téměř 4000 ze 16.000 nemocničních lékařů. Akce má podporu zejména v regionech.

Podle Engela lékaři chtějí výpovědmi ministrovi dokázat, že si za svým slovem stojí a že jsou o svém postupu přesvědčeni. "Drtivá většina z těch, kteří nám tu deklaraci podepsali, to tou výpovědí doprovodí," řekl Engel Českému rozhlasu. Ministr Heger totiž ve svých dřívějších vyjádřeních uvedl, že se hromadných odchodů lékařů neobává, a věří, že lékaři si odchody rozmyslí.

Lékaři se ale na odchod z nemocnic podle Engela připravují již dnes. LOK angažoval advokátní kancelář, která v prosinci shromáždí všechny výpovědi podepsané vlastnoručně lékaři, zkontroluje jejich právní bezchybnost a postará se o včasné doručení zaměstnavatelům. Následně poskytne právní podporu těm z odcházejících lékařů, kteří ji z jakéhokoli důvodu budou potřebovat.

Krizový scénář? Zavřeme

"Jsme pobouřeni skutečností, že naše argumenty se do dneška nesetkaly s korektní odezvou státní správy, natožpak i s ochotou jednat o našich požadavcích. Proto jsme dnes poslali ministru zdravotnictví i všem členům vlády otevřený dopis, ve kterém varujeme před další personální devastací, hospodářským tunelováním a definitivním kolapsem systému péče o zdraví občanů," uvedl Engel.

Řešení už podle odborářů překračuje možnosti Hegera, proto se má zdravotnictvím zabývat celá vláda. Engel připomněl, že všechny politické strany před volbami slibovaly lepší odměňování zdravotníků, mají tedy slib splnit.

Pokud by odešly asi dva tisíce lékařů, už by to byl pro nemocnice problém, menší oddělení by se musela zavírat, možná i celé nemocnice. A právě s tím počítá ve svém krizovém plánu nakonec i ministr Heger.

"Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji," odpověděl ministr o víkendu na dotaz, co se stane, pokud lékaři opravdu začnou ve velkém odcházet.

LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, což by bylo až 71.000 korun. Průměrný plat lékaře je nyní asi 50.000 korun, půlka za služby a přesčasy. Na splnění požadavků LOK jsou zapotřebí tři miliardy korun.

"Cílem naší akce není organizovat odchody do ciziny, ale aby tu doktoři zůstali a politici se postarali o důstojné podmínky k práci," řekl Engel. Vytkl ministrovi, že s kritikou nízkých platů sice souhlasí, ale nic pro změnu nedělá. Podle Hegera na to nyní nejsou peníze, lékaři mají počkat na reformu. Podle lékařů ale peníze ve zdravotnictví jsou, stačí zastavit "penězovody a korupci".

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek řekl, že stavovská organizace plně podporuje akci nemocničních lékařů. Podporu má i od profesorů ve vědecké radě ČLK, profesora Pavla Pafka a celé chirurgické společnosti či od Sdružení ambulantních specialistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist