K výzvě Děkujeme, odcházíme se již přihlásilo asi 3708 z 16.000 nemocničních lékařů, uvedl to předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK - SČL) Martin Engel. Důvodem jsou nízké mzdy. LOK chce, aby základní plat lékaře bez přesčasů vzrostl na 1,5násobek až trojnásobek průměrného platu. Mladí lékaři mají nástupní plat bez služeb 17.000 korun, po atestaci 34.000 korun. Průměrný plat lékaře je kolem 50.000 korun, asi polovinu ale činí služby a přesčasy.

Dalších více než 200 nemocničních lékařů se k výzvě připojilo ve Zlínském kraji, ke konci roku jsou prý připraveni podat výpověď. V březnu by pak v kraji mohl podle Engela nastat kolaps v poskytování zdravotnických služeb. "Některé nemocnice by mohly zaniknout či se sloučit," řekla v úterý novinářům lékařka Šárka Drinková. Ministr zdravotnictví Leoš Heger neočekává, že by výpověď skutečně všichni lékaři podali.

Velké nemocnice ve Zlínském kraji jsou akciovými společnostmi, které stoprocentně vlastní hejtmanství. Jde o Krajskou nemocnici T. Bati a nemocnice v Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně. "Při přechodu z příspěvkových organizací na akciové společnosti nám zůstal původní plat. A od té doby náš plat zůstává stále stejný s tím, že se mění pouze podle toho, jaké výhody či eventuální minimální navýšení my dojednáme v kolektivní smlouvě. Lékaři automatické navýšení nedostávají ani při zvýšení vzdělání," uvedla předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu Krajské nemocnice T. Bati Marcela Henčlová.

Organizátoři výzvy prý pociťují ve Zlínském kraji velkou podporu. V nemocnicích ji podepsalo 30 až 50 procent lékařů. Největší podporu pak zatím vyjádřili lékaři z ARO, chirurgických, dětských a gynekologických oddělení. Z největší nemocnice ve Zlínském kraji - Krajské nemocnice T. Bati výzvu podepsalo 110 z 290 lékařů, což je zhruba 40 procent. "Například z anestezie, gynekologie, chirurgie výzvu podepsalo a je připraveno dát výpověď 90 až 100 procent, což je tak vysoké číslo, že práci lékařů nikdo nenahradí," řekla Drinková.

Lékaři berou méně než řemeslníci

Organizátoři iniciativy tvrdí, že průměrná mzda nemocničních lékařů je nižší než například u řemeslníků a mladí absolventi medicíny ve velkém odcházejí do zahraničí. Nemocniční lékaři mají snahu si přivydělat přesčasovou prací. Měsíčně tak odpracují stovky hodin navíc, jsou unaveni, což v konečném důsledku může ohrozit pacienty. V některých regionálních nemocnicích jsou podle nich počty lékařů už nyní tak nízké, že odchod jen několika může způsobit kolaps.

Ministerstvo zdravotnictví neplánuje zvýšit ve vyhlášce na příští rok peníze pro lékaře a nemocnice a nesouhlasí ani s tím, aby lékaři vybírali od pacientů v hotovosti jenom proto, že si myslí, že by jim pojišťovny měly platit víc. Novinářům to v úterý řekl ekonomický náměstek ministra Petr Nosek. Uvedl, že když to pojišťovnám umožní jejich příjmy, mohou za léčení zaplatit i víc, než určí vyhláška. Zařízení si to s pojišťovnami mají vyjednat sama.

Zástupci lékařů, nemocnic a dalších druhů péče se dnes v sídle České lékařské komory domlouvají na společném postupu, jak vymoci od zdravotních pojišťoven příští rok více peněz. Nemocnice se obrátily na premiéra Petra Nečase (ODS) s prosbou o pomoc, péče o nemocné je prý ohrožena, hrozí uzavírání nemocnic. Premiér jim vzkázal, že je možné rozdělit pouze to, co je k dispozici.