Ministerstvo zdravotnictví chystá zlepšení podmínek pro specializační vzdělávání mladých lékařů, aby alespoň částečně zabránilo jejich odchodům do ciziny, které by nejspíš vedly k zavírání některých oddělení nemocnic. Na sobotním sněmu sdružení Mladí lékaři to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Peníze prý do systému přidat nemůže.

Chystá proto alespoň vyhlášku rozšiřující takzvané kmeny vzdělávání. Zároveň také pracuje na zákonu, který by zrušil smlouvy nutící mladé lékaře pracovat pět let po atestaci v nemocnici, kde absolvovali specializační vzdělávání.

"Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji," odpověděl ministr na dotazy novinářů, co se stane, pokud mladí lékaři opravdu začnou ve velkém odcházet do zahraničí, jak tvrdí.

Již 3600 signatářů

Lékařský odborový klub (LOK) totiž vyzval lékaře, aby na konci roku podali hromadné výpovědi. K výzvě se dosud přihlásilo 3600 ze 16 000 nemocničních lékařů, další se přidávají. Takovou krizovou situaci by však podle Hegera museli řešit manažeři nemocnic nebo kraje.

Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat. Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl Heger zrušit.

Ministerstvo zdravotnictví chce také do konce roku vydat vyhlášku, která rozšíří dosavadní počet deseti vzdělávacích kmenů na 16. Lékaři některých oborů totiž svůj kmen dosud neměli, a tak se dva roky vzdělávali v jiném kmeni. Ve specializačním vzdělávání tak například přibude urologie, ortopedie nebo neurologie.

Vadí jim zneužívání

Před složením atestace mají lékaři v nemocnici malý příjem. Plat před atestací je 18 000 korun za plný úvazek, nemocnice dávají třeba desetinový, tomu odpovídá plat. Lékaři přitom jsou v nemocnici celou pracovní dobu. Podle České lékařské komory zneužívají nemocnice mladé lékaře jako levnou pracovní sílu.

"Mzdy českých lékařů jsou hanebné," podpořil mladé lékaře také přednosta III. chirurgické kliniky v Motole profesor Pavel Pafko. Zároveň upozornil, že jen v České chirurgické společnosti, která čítá 1500 členů, je 51 procent lékařů starších padesáti let.