Odvolaná náměstkyně Markéta Hellerová (ODS) odmítá, že by byla brzdou reforem ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Její vyhazov rozzlobil nadmíru občanské demokraty a ministra obviňují z nabourání koaliční spolupráce.

Heger o odvolání informoval prostřednictvím mluvčího krátkou textovou zprávou. Hlavními důvody byl pro něho zejména pomalý postup přípravy nových rozvojových kroků v oblasti vzdělávání a zdravotní péče.

ODS a Hellerová považují odvolání za politický krok. Ministr to podle Hellerové udělal na žádost odpůrců pravicových reforem. "Své odvolání považuji za politický krok. Jako členka ODS jsem na ministerstvu prosazovala plnění koaliční dohody, jejíž některé body nebyly plně v souladu s názorem ministra. Ten však nakonec vyslyšel žádosti o mé odvolání od odpůrců pravicových reforem," napsala Hellerová.

Hellerová přišla na ministerstvo zdravotnictví s bývalým ministrem Tomášem Julínkem (ODS). Hellerová a Julínkův spolupracovník Pavel Hroboň byli "mozky" Julínkových zdravotních reforem. Na nich se podílel i bývalý náměstek ministra zdravotnictví a současný poslanec Marek Šnajdr, který označil Hegerovy argumenty o odvolání Hellerové za lživé.

Hellerová uvedla, že pod jejím vedením byly na ministerstvu připraveny mimo jiné tři klíčové zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.
"Nastavila jsem systém ustanovování center vysoce specializované péče, byly učiněny významné kroky v oblasti prevence. Jsou připraveny projekty v hodnotě 300 mil. na podporu prevence z evropských fondů, důležité kroky v oblasti kvality informovanosti pacientů a jejich práv, například vyhláška o prevenci, 3 zásadní screeningové programy v oblasti rakoviny," vypočítává Hellerová.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Krtek
Dobrý den, co jste si pořídili za dvoumilionový zlatý padák, který váš partner pan Petrík, bývalý ředitel benešovské nemocnice, před dvěma lety sám sobě schválil a vyplatil? Připomínám, že to bylo v době, kdy nemocnice prodělala 80 milionů. Děkuji.
Jan Pirek
Už jste zažila čtyři ministry, popiště krátce jejich silné stránky a slabiny. A nemohla byste je seřadit podle jejich kvalit. Díky Pirek
Dobrý den. Tomáš Julínek přišel na ministerstvo s jasnou vizí, kam zdravotnictví směřovat, vytvořil tým lidí schopných spolupráce. Danu Juráskovou obdivuji za neuvěřitelnou schopnost rychle naskočit do rozjetéto vlaku, navázat na předchozí kroky a i v době úřednické vlády prosadit často neprosaditelné věci. Omlouvám se všem, kterým jsem nestihla odpovědět, ale čas je neúprosný. Děkuji za položené dotazy a přeji všem hezký den.
Markéta Hellerová
Eva Garyková
Média naznačují, že ministr Heger jedná zmateně a bez znalosti věcí? Stahuje své návrhy, ustupuje Kalouskovi? Takový ministr, v tak složitém rezortu nemůže dlouho vydržet, co myslíte?
Lékař
Firmu GHS s.r.o. vybralo ministertsvo za dotaci 37,5 milionu na papírování smluv, tzv. residentur, které zavazují lékaře k práci v ČR pod hrozbou pokut za podprůměrný plat. Kolik přibližně tak vychází dotace firmě na zpracování 1 smlouvy. Děkuji.
lékař
Dobrý den, paní Helerová. Pamatuji si Vás z Milov a nevěřím, že jste takříkajíc nepracovala. Co se vlastně stalo?
kolouch
Dobrý den, jaké to je být loutkou v rukách pana Bc. Marka Šnajdra? Děkuji.
občan
Dobrý den. Můžete prosím vyjmenovat alespoň pět zásadních praktických opatření, která jste navrhla a prosadila ke zlepšení zdravotnictví? Mám na mysli především praktická a systémová opatření zásadního významu (koncepční).
František
Jak je možné, že je Heger ministrem, když jeho podřízení v roce 2006 nezákonně zkoušeli léky na lidech? Celkem více než 150 lidí bylo málem připraveno o zrak a dodnes mají potíže!
JN
Dobrý den, opravte mne, pokud se mýlím, ale nebyl řadu let Lšoš Heger Lnestraník" za ODS v rámci východních Čech, kde byl tlačen a protlačn i proti řádným členům ODS? Nekandidoval ("než prozřel") do Senátu s podporou ODS? Tedy oč jde? Jestliže vyhovoval ODS 15 let, proč je najendou "nepřítelem"? Domnívám se, že se L.H. chová racionálně a pro něj výhodně a je jedno, kdo je za jeho tahem k moci:-)
George
Paní co se čílíte?? Každý šéf má právo si vybrat své podřízené. Dobře vám tak. Proč se nepíše o našich příbuzných, kteří přišli o práci. 2 miliony odstupné vašeho přítele je 16-let práce mé známé co dělá ve špitále uklízečku za 10-tis.měsičně.Tož tak.
Honza H.
Za ředitele Hegera se v hradecké nemocnici zadávali zakázky v rozporu se zákonem – viz ČTK 30.1.2007: Fakultní nemocnice v Hradci Králové dostala za další udělení zakázky bez výběrového řízení opět pokutu 20.000 korun. Nemocnice zadala namísto jedné velké zakázky několik menších, nemusela pak vyhlásit tendr. Za tentýž prohřešek ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil stejnou sankci loni. Nemocnice ale v protizákonném postupu pokračovala, řekl v úterý ČTK Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS. Co si myslíte o tom, že nyní rozděluje zakázky na ministerstvu? Nestála jste mu v cestě v nějaké zakázce?
lékař VČ
Nebyl docent Heger léta kůň ODS? Jak Vás může překvapit chování někoho,koho jste X-let propagovali jako guru českého zdravotnictví?
Eva Holá
Dobrý den, jsem zdravotní sestra a moc vás obdivuji, považuji vás za jednoho z nejpracovitějších lidí na ministerstvu zdravotnictví za dlouhou dobu. Vím, že se neztratíte. Ministr Heger sám nemá žádnou reformu a proto to svádí na vás. Chystají se na ministerstvu po vašem odchodu vůbec nějaké reformy? Zdraví a palce drží Eva
Dobrý den, děkuji Vám za Vaší podporu a vážím si jí. Na dotazy ohledně reforem jsem již odpověděla.
Markéta Hellerová
Tomas Vojta
Ministr Heger v rozhovoru přiznal, že dostává od Kalouska „pokouřit“. Nevylil si svou frustraci na vás?
radšianonym
Heger zavedl na ministerstvu systém, kdy si nechává svými vyvolenými donášet. Prý za to dostávají odměny. Co s tím uděláte?
Pokorný
Dobrý den, v roce 2006 kandidoval Heger do senátu za ODS. Vyšlo tehdy najevo, že má dvě lustrační osvědčení – jedno pozitivní, druhé negativní. Myslíte si, že může být ministr v této souvislosti někým vydírán?
Dobrý den, omlouvám se, ale nepovažuji za seriozní se k takové otázce vyjadřovat.
Markéta Hellerová
Novinář
Je pravda, že ministr zakázal zaměstnancům sdělovat informace novinářům?
Dobrý den. Jelikož jsem stále ještě zaměstnancem ministerstva, nemohu se k této otázce vyjádřit :).
Markéta Hellerová
Jiřina
Heger říká, že je hrdý, že ho zatím nikdo nevyzval k rezignaci. Jestli nepochopil, že stávka bude proti němu, tak ho tímto vyzývám k rezignaci. Vyřídíte mu to?
Dobrý den, jsem od narození optimista a v lidech hledám to dobré, proto si myslím, že pan ministr bude tento on-line číst :).
Markéta Hellerová
Všeználek
Co si myslíte o příchodu pana IZIP Šlangra na ministerstvo?
Dobrý den, již jsem říkala, že je právo i zodpovědnost ministra přivést si své spolupracovníky, a to i s jejich názory a projekty.
Markéta Hellerová
Harry
Souhlasím se čtenářem Občan. To jste si myslela, že když jste z ODS a byla jste poslušnou loutkou Julínka či Šnajdra, tak vás na ministerstvu nechají až do důchodu?
Dobrý den, přestože je politika a státní správa někdy pěkné divadlo, ujišťuji Vás, že jsem loutkou nikdy nebyla.
Markéta Hellerová
Emily
Milá dámo - čemu se divíte? Váš jediný článek v MF měl potenciál velice křehké stéblo důvěry mezi ministrem a lékařským stavem, od kterého se odvíjí naděje na dohodu o jakýchkoli reformách opět přetrhnout. ODS by si po politickém krachu už jednou měla uvědomit, že z téhle krávy (ČR) už žádné mléko nedostane, protože je těsně před exitem. "Reforma zdravotnictví made in ODS" je přímý tunel privátního sektoru ke stovkám miliard veřejného pojištění, marně skrývaný děravým paravánem zkrachovalé neokonzervativní ideologie. Takovouhle duševní prostituci by si dnes na ministerstvu pěstoval jen ministr-sebevrah. Opravdu vám není hanba?
Milý(á) Emily, nevím, jestli Vašemu dotazu úplně rozumím, jasně vidím, že Vás nepřesvědčím, proto Vám přeji alespoň krásný den :).
Markéta Hellerová
Jan
Jak můžete slepě poslouchat bakaláře Šnajdra? Znáte jeho čachry v Havířově a F-M?
M.F.
Dobrý den, S jakými pocity odcházíte od rozdělané práce na MZ? Myslíte si , že se bude pokračovat v reformách? Nový ministr Heger mi totiž připadá, jako „šíbal“, který všem všechno slíbí, všechno rozvrtá, ale nic nedotáhne do úspěšného konce. MUDr. M.F.
Dobrý. Samozřejmě, že je mi líto, že nemohu svoji práci dokončit,nicméně rozhodně nežiji v představě, že s mým odchodem z ministerstva stojí a padá reforma českého zdravotnictví. Názor na pana ministra si každý musí udělat sám, jakékoliv osobní vyjádření bych považovala za nekorektní.
Markéta Hellerová
jirka
Dobry den, rad bych se zeptal, jake konkretni kroky jsou podle Vas nezbytne nutne udelat pro to, aby se ceske zdravotnictvi nedostalo do problemu a nedoslo k omezeni pece a jeji kvality. Co konkretniho jste pripravovala z techto kroku na ministerstvu vy?
Dobrý den. Na první část dotazu jsem již odpověděla. Z mnoha opatření, které jsem připravovala, mohu jmenovat 6 reformních zákonů, novelu zákona o vzdělávání lékařů i nelékařů, 3 důležité vyhlášky, např. o personálním vybavení, ale i projekty celonárodní prevence financováné z evropských fondů. O všem bylo možno diskutovat či upravit, ale je spíše snaha smést je pod stůl jen proto, že je připravili předchůdci pana ministra. To považuji vůči českému zdravotnictví za nezodpovědné.
Markéta Hellerová
Josef
Nezlobte se, ale Vy, pan Julínek, Cikrt, Hroboň, Šnajdr jste občanům lhali. Žádný lék v některých lékových skupinách nebyl zadarmo. To samé byla lež v limitech. Beru 20 zablet léků denně, zaplatím 6500.-Kč ročně a na limit 2500,-Kč nemám šanci dosáhnout.
Dobrý den. Na část Vašeho dotazu jsem již odpověděla, léky bez doplatku naleznete na uvedených webových stránkách. Čísla prokazují, že i ochranný limit funguje, že v loňském roce vracely zdravotní pojišťovny peníze více jak 300 tisícům našich spoluobčanů. Musím se však k Vašemu názoru vyjádřit i jako lékařka, pokud totiž opravdu užíváte 20 léků současně, prosím, kontaktuje svého lékaře nebo to konzultujte s jiným, protože takové množství léků může Vašemu zdraví spíše škodit.
Markéta Hellerová
MUDr. Krátká
Vážená kolegyně, dle mého jste na ministerstvu odvedla velký kus práce zejména v oblasti vzdělávání. Co podle vás vedlo pana ministra k vašemu odvolání, vždyť jste zde byla v podstatě poslední, kdo měl zkušenosti s reformními zákony...?
Dobrý den všem. Děkuji za Vaše dotazy, pokusím se odpovědět na maximum z nich. Vím, že když se člověk 4 roky podílí na reformách zdravotnictví, nemůže se povést úplně vše, ale je spousta věcí, za kterými si stojím. Jsem autorkou reformních zákonů o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě,zahájily se 3 screeningové programy umožňující časný záchyt nádorových onemocnění, podílela jsem na na vytvoření center specializované péče, zvýšila se informovanost pacientů, zahájilo se sledování spokojenosti pacientů v jednotlivých nemocnicích, ročně jde ze státního rozpočtu 0,5 miliardy na specializační vzdělávání zdravotníků, z evropských peněz jde dalších 750 mil. Při své práci sem se vždy snažila, aby se zlepšovaly podmínky pro zdravotníky i pacienty. Skutečným důvodem odvolání byl názorový nesoulad na vývoj zdravotnictví.
Markéta Hellerová
ms
Byl váš úkol pokračovat v Julínkově koncepci zvyšování výdajů na zdravotnictví nad hranici příjmů tak aby bylo možno co nejrychleji přehodit co nejvíce na občany ? Viz hospodaření pojišťoven v krizových letech, kdy místo šetřit, na váš rozkaz snad jako jediné společnosti v Čechách rekordně navyšovaly výdaje a projídaly rezervy.
Dobrý den. V žádném případě, jako svůj úkol jsem brala plnění programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy, protože na MZ jsem byla současně zástupcem koaliční strany, a také proto, že jsem přesvědčena, že reforma je nutná. Naopak, z rezerv, které jsme vytvořili v letech 2007 a 2008, žije zdravotnictví dodnes a jen díky tomu zatím nedošlo k omezování péče.Jistě si vzpomenete na dobu, kdy jsme za to, že jsme tyto rezervy drželi na horší časy, byli kritizováni.
Markéta Hellerová
Alena
Dobrý den, mám pocit, že pan ministr nejde tou nejlepší cestou. Obklopuje se zvláštními lidmi a těch, kteří skutečně rozumí své práci, vyhazuje. Myslíte si, že se mu podaří včas připravit všemi stranami akceptovatelnou reformu zdravotnictví? Co je podle Vás nyní prioritou k tomu, aby naše zdravotnictví neupadlo do "dob temna"?
Dobrý den. Je právo ministra vzít si za spolupracovníky sobě názorově blízké lidi, jako je např. pan Dr.Schlanger, s tím já osobně žádný problém nemám. S čím jsem problém měla a mám, je to, že kroky ministra a ministerstva jsou pravidelně a nepřiměřeně ovlivňovány zájmy prezidenta České lékařské komory a odborů, a to ve věcech, které jdou přímo proti vládním reformám. Zdravotnictví dochází peníze nejen díky krizi, ale i stárnutí populace, stupu nových moderních léčebných metod, které jsou drahé, ale účinné.Bez hlubokých změn čeká pacienty omezování péče a to já nechci. Proto za důležité považuji rychlé zákonné změny, které zadlužování zabrání.
Markéta Hellerová
Karel
Můžete mě vysvětlit jak je to s úhradou léků oproti loňsku doplácím více o 60% mluvím o lécích na tlak děkuji
Dobrý den. V posledním roce se nám podařilo významně snižovat úhrady léků, což na jedné straně je pozitivní pro pojišťovny (málokdo ví, že jejich náklady na léky klesají a mohou tak hradit léčbu více pacientů), na druhou stranu od nepaměti vždy chvíli trvá, než výrobci léků na sníženou úhradu zareagují snížením ceny. Zpravidla je to 1 až 2 měsíce. Rozdíl mezi cenou a úhradou je doplatek pacienta.Většina přípravků na léčbu krevního tlaku je generická, to znamená, že existují desítky výrobců stejné účinné látky. Doporučuji Vám se zeptat lékaře nebo lékarníka na alternativní lék, který je bez doplatku. Léky bez doplatku rovněž naleznete na webových stránkách ministerstva a SUKLu.
Markéta Hellerová
Tomáš Vlnka
Dobrý den, máte pocit, že všechno, co jste na ministerstvu udělala bylo ku prospěchu českého zdravotnictví? Myslíte, že Vaše chování k odborné veřejnosti a komunikace s ní byla v pořádku? A myslím odborné, bez ohledu na stranickou příslušnost, ta je nám ukradená. Proč své odvolání vidíte jako krok politický a ne jako právo ministra mít kolem sebe vzdělané lidi bez konfliktu zájmů? Myslíte si, že nejste v konfliktu zájmů? Už víte, kde budete pracovat teď? Mou podporu jako bývaleho českého lékaře nemáte. Děkuji.
Dobrý den. Přesto Vám děkuji za Váš názor, ale za svými kroky si opravdu stojím. Jak už jsem uvedla výše, některé věci jsem mohla udělat jinak, mohla jsem udělat víc. Řada věcí ale podmínky pro pacienty i zdravotniky zlepšila. Vždy jsem se snažila, aby vzájemná komunikace byla na odborné úrovni a dostatečná. Mezi hlavní důvody odvolání, které mi ministr sdělil, patřila moje vazba na ODS a spolupráce s lidmi v ODS. O žádném konfliktu zájmů nevím, to že stále pracuji jako lékařka v nemocnici považuji za svoji výhodu. V této profesi hodlám i dále pokračovat.
Markéta Hellerová
Rejčka
Vzdělávání jste se snažila rozložit, ostatně poměrně úspěšně, pouze ze stupidity nebo to bylo zadání s cílem zajistit levnou pracovní sílu pro Agel?
Dobrý den. Všichni víme, že systém vzdělávání byl rozložen zákonem z roku 2004. Veškeré změny vznikaly na základě dohody s odbornou veřejností. Nikdy není možné vyhovět všem, bohužel, vždy platí, že křičící menšina je víc vidět, než nekřičící většina. O správnosti kroků svědčí fakta. V roce 2006 atestovalo pouze několik praktických lékařů, nyní je několik desítek lékařů, ročně jde do vzdělávání 500 mil ze státního rozpočtu, řadu lékařských oborů zachránilo navrácení k nástavbovým atestacím apod.
Markéta Hellerová
Tereza Panenková
Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v jedné z pražských nemocnic. Vaše odvolání mne velice zaskočilo, neboť Vaše práce byla za Vámi vidět. Ráda bych se zetpala jaký je Váš názor na snižování mezd zdravotníků, zda nehrozí to, že český kvalifikovaný personál odejde buď ze zdravotnictví pryč do lépe placených oborů nebo do zahraničí, a zde u nás budou pracovat jen sestry z východu? Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů v dalším profesním životě
Dobrý den, moc Vám děkuji za Vaši podporu. Nečekejte ode mne, jako od člověka, který se aktivně podílel na projektu navyšování mezd sester v loňském roce, to, že budu jakékoliv snižování platu obhajovat. Chybou je, že ministr neprosazuje odchod zdravotníků od tabulek, protože kdyby se tak stalo, k žádné hrozbě snižování platu by nedošlo, nebyl by k tomu důvod.
Markéta Hellerová
brož
Slečno Hellerová,můžete mi sdělit,jakou máte nemocniční praxi a v jakém oboru kvalifikaci?
Dobrý den. V nemocnici pracuji od roku 2001 nepřetržitě. Můžu Vás ujistit, že ani jako náměstkyni mě neminuly víkendové služby, Vánoce a další svátky. V oboru dětské lékařství. Mám tu profesi ráda.
Markéta Hellerová
Simonka
Je dobře, že vás odvolali. Dokonce by měli odvolat i Hégra, celou vládu a udělat nové volby. No jo, každý národ má vládu, jakou si zaslouží, ale tohle už je moc.
Dobrý den. S částí Vašeho názoru souhlasím :))).
Markéta Hellerová