Leoš Heger (TOP 09) je ministr, jenž bude ve zdravotnictví spoluvytvářet největší změny od začátku devadesátých let. V roli šéfa rezortu se na to připravuje už několik týdnů.

Největší změnou bude možnost připlatit si za nadstandardní péči. Pokud totiž chce dnes kdokoli třeba lepší sádru, musí si ji zaplatit celou. Podobně si budou moci pacienti připlatit na lepší oční čočku, kvalitnější kyčelní kloub nebo nadstandardní bílou zubní plombu.

Naopak "normální" péče by mohla oproti dnešku podražit. Heger například uvažuje o tom, že by lidé měli začít platit za léčbu běžné chřipky. A hlavně Hegerova TOP 09 tlačí na to, aby si lidé začali ze svého platit i za další banálnější nemoci a zákroky.

Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se už dohodla na zrušní poplatku za položku na recept či naopak zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na nejméně 100 korun. Poplatek za hospitalizaci se přiblíží reálným nákladům za hotelové služby. Bude odlišeno zdravotnické zařízení, kde leží na pokoji 10 pacientů od zařízení, kde jsou na pokoji jen tři.

Pacienti, kteří by šli ke specialistovi bez doporučení praktického lékaře, by měli platit stovky korun, mluví se o 200 korunách. Ministr by naopak rád prosadil, aby se praktikovi platilo jen jednou při nějaké diagnóze nebo jednou za 14 dní. Třeba za kontrolu by se platit nemělo.

Heger by také chtěl, aby roční strop na některé zdravotnické poplatky a doplatky na léky už nebyl jako dnes pro každého stejný, ale aby se odvíjel od příjmů. "Roční strop by mohl nově dělat dvě procenta z ročních příjmů. Mnohem lépe by tak kopíroval sociální situaci konkrétních lidí," řekl HN Heger.


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Roman Flašar
Pane ministře. Mám tři dotazy. 1. Nebylo by jednodušší zvednout poplatek u všech specialistů na 100 Kč a u PL na 50 Kč. Vždyť všichni jsou chráněni max. roční spoluúčastí, takže těch 100 Kč je nezruinuje. Pokud budete rozlišovat návštěvu AS s doporučením a bez doporučení, tak bude praxe taková, že pacient zavolá PL o doporučení, ten mu ho napíše (aniž ho uvidí - nedělejme si iluze) a celý smysl regulace je pryč. Ve Švédsku se platí u PL 100 a u AS 200 švédských korun a vše funguje bezvadně. Myslím, že velmi důležitá je jednoduchost systému. 2. Počítáte se zavedením různé ceny za zdravotní pojistky (noiminální pojistné) od roku 2012 ? Pak by samozřejmě mohla být posjistka s povinným gate-keepingem lehvnější než např. pokladenský systém, ale to je již bude zaležet na pacientovi, jakou pojistku si vybere. 3. Plánujete zavést omezení rozsahu zdravotní péče placené z veřejného zdravotního pojištění. O jaký objem péče, oproti současnosti (v mld Kč), se asi bude jednat a o jakou péči půjde - myslím tu péči, která nebude ve standardu. Děkuji Roman Flašar, Lékaři pro reformu o.s.
Dobrý den zdravím všechny čtenáře vašeho webu a prvního tazatele pana Flašara, s kterým se jistě někdy sejdeme a řadu věcí prodiskutujeme s ním a jeho spolupracovníky. 1. pokud jde o ambulantní specialisty a vyšší poplatek bez doporučení je cílem jasně naznačit pacientovi, že systém preferuje návštěvu u praktického lékaře. Musí být vytvořen seznam jasných výjimek kde je racionální, aby šel pacient ke specialistovi přímo a je to již věcí spíše technické diskuse s odborníky.Nepochybuji o tom, že systém musí být pro pacienta jednoduchý, srozumitelný a bude vyžadovat velmi přesné vypracování. 2. Souhlasím, že gate-keeping, realizovaný nepřímo různými druhy pojistného je ideální systém, který byl ověřen ve světě. Ponechává prostor pro poměrně velký počet zájemců, kteří chtějí chodit ke specialistovi přímo, ale musí potom za to systému něco odvést. 3. Omezení péče je nejchoulostivější otázka v jakékoliv reformě. Dovedu si představit, že se bude odehrávat v oblasti materiálů, kvalitnějších implantátů, v oblasti prostředí pro pacienta (např. v dlouhodobé péči a nebo v oblasti rehabilitace či lázeňství). V oblasti spektra vlastních zdravotnických procedur ve věcech, které se nyní běžně provádějí nebude snadné věci redukovat, mohlo by se však zasáhnout do rychlosti zavádění novinek, zejména tam, kde technologie nejsou ještě plně ověřené.
Leoš Heger
J. Graf
Pane ministře, jste si již vědom toho, že předchozím vedením ministerstva připravená novela zákona o zdravotním pojištění v části týkající se cen a úhrad léků zdaleka neřeší hlavní propblémy. Budete ochoten tuto novelu zásadně přepracovat a to i za cenu ztrýty cca 2 měsíců?
Vážený pane doktore, Vy jako odborník jste si jistě plně vědom složitosti lékové cenotvorby. Myslím, že již jen v souvislosti s potřebou změnit systém regulačních poplatků v lékárnách se bude muset přepracovat řada věcí. Pokládám tuto oblast za prioritu a rád bych do ní vložil co největší množství kapacit, které jsou na ministerstvu.
Leoš Heger
Manžel lékařky
Vážený pane ministře, moje žena - lékařka před atestací má na okrese v následujícím měsíci 11 služeb (jinak má obvykle 8), při průměrné hodinové mzdě 90Kč se dostane na nadprůměrný plat zásluhou 300 a více hodin přesčasů, po službě domů jít nemůže. Aby jí pustili na stáže k atestaci, chtějí po ní smlouvu, že zaplatí až půlmilion, když po atestaci odejde. Jak je možné, že mají lékaři takovéto podmínky? Přijde Vám to normální? Děkuji
Dobrý den, to, co popisujete v souvislosti se zaměstnáním Vaší paní choti znám a jsem si vědom, že podmínky pro mladé lékaře v nemocnicích, speciálně v menších, jsou velmi obtížné. Nejen, že se zjevně porušuje zákoník práce, který je někdy až příliš přísný, ale hlavně se v realitě lékaři dostávají opravdu do situace, kdy pracují prakticky bez rezerv. Náprava je nezbytná a část jí leží i na bedrech lékařů, kteří musí v mnoha případech přehodnotit, co je potřeba v nemocnici poskytovat za služby a co již není úplně racionální. Na druhou stranu Vaším prostřednictvím musím říci svůj názor, že medicína je tak obtížná záležitost, že žádný lékař se bez mimořádného pracovního nasazení v atestačním věku svůj obor nenaučí, protože musí získat rozsáhlé zkušenosti, které bez léčení velkého množství pacientů jinak nezíská.
Leoš Heger
Jiří Pitro
Dobrý den, rád bych se zeptal jakými cestami a jakým způsobem a v jakých termínech chcete realizovat prohlubování eHealth v rezortu zdravotnictví. A ještě jednu doplňující otázku - s kterými spolupracovníky, i externími, hodláte v této věci spolupracovat. Děkuji
Vážený pane Pitro, eHealth se stal mystickým pojmem, který je postupně třeba přetvářet v konkrétní racionální kroky. Jedním z nich je například širší propojení informačních systémů jednotlivých lékařů a nemocnic mezi sebou, aby mohla být data lépe sdílena. Dobrým příkladem je možnost sdílení Rtg. snímků, která je u nás zatím jen v některých lokalitách. Spolupracovníky mám připravené a až se s nimi na všech věcech dohodnu, budou veřejně známí.
Leoš Heger
Lída Štěpánková
Dobrý den, pane ministře, přiznám se, že politiku moc nesleduji, ale jak to bude s českým zdravotnictvím, to mě jako důchodkyni zajímá. Kdybyste musel jmenovat jen tři nejdůležitější věci, které byste ve vašem úřadu chtěl udělat, co by to bylo? Děkuji a hodně zdraví, Lída Štěpánková
Vážená paní Štěpánková, české zdravotnictví dnes funguje mnohem lépe, než tomu bylo před dvaceti lety, ale přesto není mnoho pacientů ani zdravotníků stále ještě spokojenějších. Byl bych rád kdyby se funkce systému dále zlepšovala, ale rozpory, které zde panují by se měly uhladit a nervozita jednotlivých aktérů by měla poklesnout. Jako pacientka se nemusíte rozhodně ničeho obávat. Za tři nejdůležitější kroky pokládám revizi systému vyběrových řízení tak, aby se potlačily řeči o všude přítomné korupci, zahájení prací na dokončení zákona o zdravotní péči a definici nároků pacienta a zlepšení informatiky tak, aby se dal systém racionálněji řídit podle dohodnutých parametrů a ne jen podle dojmů.
Leoš Heger
lékárník
Pane ministře, bude-li zaveden poplatek za recept, garantujete povinnost lékáren ho pod nějakou sankcí vybírat? Komunikujete tuto skutečnost s lékárnickou komorou? Nebo to bude jako dosud, že se z něj stane marketingový nástroj a prvek konkurence mezi lékárnami? Tento stav velmi poškozuje zejména malé lékárny, které jsou ovšem základem dostupnosti lékárenské péče. Řetězce si dnes dělají úplně co chtějí, a to kvůli nedokonalé a nepřesné legislativě. Děkuji.
Vážený pane lékárníku, jak to bude přesně s poplatkem za recept dnes ještě neumím přesně zodpovědět, ale chtěl bych, aby se marketingové nástroje dostaly do přijatelnější polohy. Placení pacientů v lékárnách na místo výběru poplatků nemohu nazvat ničím jiným, než do nebe volající deformitou systému. Špatného postavení lékáren v menších obcích jsem si vědom, budu podporovat korekce úhradového mechanismu v jejich prospěch a komunikaci s lékárnickou komorou jsem již započal.
Leoš Heger
Ivan Janoušek
Dobrý den, byl by velký problém každého pacienta vybavit chipovou kartou, kterou by používal k lékaři a do lékárny. Zamezilo by se tím plýtvání léky, které je v současnosti v miliardách. Kyždý by dostal co potřebuje, ale důchodci by nevyhazovali velké množství "nasyslených" léků. Děkuji
Vážený pane Janoušku, plýtvání s léky je problémem, který budeme řešit, protože je zde jeden ze zdrojů chybějících prostředků. Čipová karta v tom bude hrát jistě svoji roli a je škoda, že se dosud její používání, alespoň v některých oblastech zdravotnického systému nerealizovalo. V oblasti léků je prioritní dokončení systému elektronické preskripce, které se chystá na trochu jiné bázi.
Leoš Heger
Tomáš Král
Hezký den, budete nějak řešit proplácení poplatků v krajích? Respektive zakročíte nějak proti p. Rathovi ve středních Čechách, který jako jediný odmítá respektovat doporučení EU? Díky za odpověď, Tomáš Král z Benešova
Vážený pane Králi, nad činností hejtmanů dozírá ministerstvo vnitra. Já z pozice ministra zdravotnictví v tomto směru nikde zasahovat nemohu.
Leoš Heger
Jana Mokrá
Dobrý den, zaujal mě váš nápad, aby roční strop na některé zdravotnické poplatky a doplatky na léky už nebyl jako dnes pro každého stejný, ale aby se odvíjel od příjmů. To by každý musel zveřejňovat výši svého příjmu? Nebojíte se, že by se to mohlo zneužít? díky za odpověď
Vážená paní Mokrá, roční strop na některé zdravotnické poplatky by měl být flexibilnější, aby lépe reprezentoval solidaritu mezi movitějšími a chudšími. Zveřejňování výše příjmu samozřejmě není tou správnou cestou a začal jsem již debatu s resortem sociálních věcí, jak by mohlo být nejjednodušší sociální stav pojištěnce definovat, abychom efektivně dospěli k systému, který bude považován za spravedlivý.
Leoš Heger
J. Novák
p. ministře, dovolím se Vás zeptat na vámi plánovaný poplatek 200 kč za návštěvu AS bez doporučení PL. 1/ znamená to, že návštěva LSPP bude levnější (90 Kč) 2/ znaméná to že AS nebude moci indikovat další vyšetření u AS, resp AS bude muset žádat PL o další vyšetření u AS? 3/ znamená to, že akutní onemocnění, např dítě s teplotou a bolestí ucha, bude muset nejdříve ke svému PL? 4/ znamená to, že chroničtí pacienti, např na onkologii, budou muset před každou kontrolou k PL pro doporučení? děkuji za odpovědi
Vážený pane Nováku, Vaše otázka ohledně výše jednotlivých poplatků bude ještě podrobena diskusi. Vyšší poplatek u specialisty by mohl být pouze na vstupu a při jakýchkoliv dalších kontrolách, na které by byl pacient zván, by byl již standardní. Tím by se dosáhlo požadovaného stavu, kdy by byl pacient nucen přemýšlet o tom, zda opravdu není výhodnější využít služeb praktického lékaře. Výjimky z pravidla budou sepsány, aby byly vyloučené nelogické vazby. Například pacient s úrazem oka jistě za přímý kontakt očního lékaře vyšší poplatek platit nebude. Ještě jednou opakuji, že bude-li pacient v dlouhodobé plánované péči u specialisty, také zvýšený poplatek hradit nebude.
Leoš Heger
Petr
Dobrý den, pane ministře. Bude v nové legislativě nějak zakotvena povinnost lékáren regulační poplatek vybírat? Jistě víte, že dnes je některé lékárny vybírají, jiné ne a nikomu to nevadí, naopak pacienti vnímají pozitivně lékárny, které porušují platné zákony.
Vážený pane Petře, i dnes vybrat poplatek lékárna podle zákona musí. Pokud dá pacientovi jinou slevu znamená to spíše, že systém úhrad lékárnám není dobře vybalancován, takže některé lékárny vydělávají neoprávněně více a mohou využít získané zdroje pro ne úplně etické marketingové tahy. Budeme hledat cesty jak učinit úhrady lékárnám spravedlivější.
Leoš Heger
Pavel IVAN
Nepřijde Vám divné, že člověk který pracuje při delším onemocnění nezaplatí z nemocenské ani nájem? A to nemluvím o tom, že potřebuje i peníze na obživu a případné léčení (léky, poplatky...). Co stím?
Vážený pane Ivane, nemocenské pojištění patří zatím do sféry ministerstva práce a sociálních věcí. V plánu je, aby přešlo pod zdravotnictví a tam bychom museli tyto otázky řešit. Vím ale, že sociální resort plánuje přehodnotit sociální dávky tak, aby byly vnímány jako spravedlivé a nedostávaly se k lidem, kteří je nepotřebují a naopak se zajistily zdroje pro lidi skutečně potřebné. Systém je dnes složitý, nepřehledný a potřebuje zjednodušit a tam, kde se dotkne otázek stropu na zdravotnické poplatky, budeme se sociální sférou spolupracovat.
Leoš Heger
Petr Diviš
Dobrý den pane ministře. Největší problém ve zdravotnictví jsou předražené léky. Jak donutíte lékaře, aby přestali předepisovat drahé léky na úkor levnějších, ale stejně účinných?. Všichni dobře víme, proč se toto děje. Farmaceutické firmy platí lékařům dovolené v zahraničí, drahé večeřě atp. Lékaři na oplátku předepíší lék, který jim prodejce léků doporučí. Dokážete s tímto bojovat? Děkuji za odpověď a přeji hodně odvahy.
Vážený pane Diviši, pokud je preskripce lékařů ovlivňovaná farmaceutickými firmami tak, že se dotýká pacientů, je to porušování lékařské přísahy. O tomto nešvaru se mluví a pokud skutečně existuje, je ho potřeba na základě věrohodných údajů prokázat. Domnívám se, že jednou cestou je sledování preskripce lékařů a srovnávání jednotlivých zdravotnických zařízení, což zdravotní pojišťovny s pomocí svých databází umí. Budu hledat mechanismy, jak je přesvědčit o zpřísnění kontrol v této oblasti.
Leoš Heger
lékař
Dobrý den,pane ministře, zajímalo by mě zda máte dostatek informací o IZIPu a vztazích VZP němu? Jaký je Váš názor na zakupování části IZIPu VZP? Jaký máte pohled na historii a budoucnost tohoto systému? Děkuji
Vážený pane kolego, o IZIPu zatím mnoho tvrdých dat nemám a budu se je snažit získat. Systém je poměrně nákladný a funguje již dostatečně dlouho na to, aby se vyhodnotila jeho užitečnost a způsob jakým bude využit v dalším období.
Leoš Heger
Tomas Augustyn
Dobrý den pane ministře, rád bych se Vás zeptal, jakým způsobem hodláte pomoci mladým lékařům a motivovat je k tomu, aby zůstávali v ČR a neutíkali za nejistou budoucností do Německa a Anglie, která je pro ně ale stále lepší, než "otrokaření" za pár korun v našich nemocnicích. Děkuji a přeju hodně trpělivosti při vysvětlování nutnosti reformních kroků.
Vážený pane Augustýne, se zástupci mladých lékařů se sejdu příští týden a budu s nimi jednat o postavení mladých kolegů. Navyšovat mzdy skokově v současné ekonomické recesi není možné, ale rád bych dal záruky, že přetížení mladých lékařů a systém jejich odměňování bude jednou z mých priorit. Jsem si vědom, že slibů dostali již dost a jediné co mohu věrohodně předložit je má dobrá pověst z této oblasti v nemocnici, kterou jsem řídil.
Leoš Heger
Jana Wichsová
Pane ministře, nyní je na prvním místě v debatách o zdravotní péči její ekonomický aspekt, ale pro pacienta je neméně důležité, snad důležitější, hledisko kvality této péče. Co hodláte podniknout v tomto směru?
Vážená paní Wichsová, každý člověk má pozitivní i negativní zkušenosti se zdravotnickým systémem, ale nepochybně kvalita poskytování péče se v posledních letech zlepšuje. Že je mnoho prostoru pro zlepšování není pochyb. Neexistuje jedno zázračné opatření, které by mohlo věci radikálně posunout a je to otázkou tisíce dalších kroků, jak se kvalita bude vyvíjet dál. Mohu veřejně slíbit, že všechny aktivity v tomto směru podpořím. Vážení čtenáři, velice vám děkuji za vaše dotazy. Všem, kterým jsem bohužel nemohl z časových důvodů odpovědět, se omlouvám.
Leoš Heger
Randa
Dobrý den, rezervy pojištoven se zmenšují, ale zároveń vidím, že se rozšiřujou kapacity lůžek soukromých zařízení.( OCHRIPY, DIP )Znám i několik případů, že se přidají přístroje a počet lůžek ze rozšíří, aby se splnil plán.Zahraniční vlastník splní plán a akcionáří jsou spokojeni.Funguje i nás nějaké regulace a opravdové kontroly? Když přijde kontrola, přístroje se půjčí z jiné nemocnice a pak se vrátí.A stačilo by zkontrolovat počet personálu a poznalo by se, že to nehraje. díky za odpověd
Vproch
Dobrý den, nemůžeme se divit, že je zdravotnictví podfinancované, když do něj dáváme stejně peněz (7,1 v % HDP) jako Chile nebo Mexiko. Průměr OECD je 9%, poskytujeme srovnatelnou péči, ale za cenu úspory na mzdách zaměstnanců. Všichni to víme a dříve nebo později musí k dorovnání této hranice dojít. 1) Proč je tento fakt ze strany politiků stále ignorován a budete se ve své funkci snažit tuto situaci změnit? Zvýšení spoluúčasti je jednou z možností, nikoli jedinou. 2) Jak hodláte řešit aktivitu lékařů "Děkujeme odcházíme"? Za odpovědi děkuji. Mnoho štěstí ve Vaši nelehké funkci. Procházka
Marek
Dobrý den, pane ministře, jaký máte vztah k technologiím ve zdravotnictví? Jste příznivcem digitalizace zdravotnictví?(přechod na bezpapírovou dokumentaci, větší použití počítačů v lékařských procesech, e-preskripce atd.). děkuji.
Kramolišová
Ráda bych se zeptala na platby u odborných lékařů: endokrynologie, kde musím na kontrolu 1 x ročně..musím se objednat 1/2 roku předem,zubní lékař...vše bude muset jít přes praktického lékaře?
Jaroslav Duška
Dobrý den, Připravujete v reformě zdravotnictví zrušení služeb klinické logopedie a psychologie z pojišťovnou hrazené péče? Přeji hodně úspěchů na velmi těžkém postu ve vládě.
lékař
Vážený pane ministře, když se sestavovala vláda a koalice, tak jsme se s já a mnoho mých kolegů s nadějí dívali na plány na nutné reformy ve zdravotnictví a šanci je konene prosadit a ukončit socialistického pokrytectví, které u nás panuje. Když ale čtu Vaše výroky, vidím tam hluboký rozpor, skoro jako by jste nebyl ministr za pravici, ale za socialisty. Jak chcete zajistit chybějící zdroje na péči, když ne spoluúčastí? Opravdu myslíte vážně, že limit se má počítat u každého jinak podle příjmu, tedy že všichni budou pojišťovnám předávat, kolik vydělávají? Kdy se dočkáme skutečných změn, které kvalitu našeho zdravotnictví taky odpovídajícím způsobem docení? Děkuji za odpovědi. Lékař
Petr Máca
Vážený pane ministře. Především gratuluji k Vašemu úspěchu ve volbách a přeji hodně zdaru ve Vaší nové funkci. Mám dva dotazy: 1. Budete prosazovat, aby se pracoviště odbornosti 100% vyžádané péče (komplement, radiodiagnostika) dočkala pevné a reálné ceny za výkony? Dnes, vlivem i třeba migrace pacientů mezi pojišťovnami nebo, jsou pro stejné pracoviště odchylky v reálné ceně výkonů až 20% podle příslušnosti ke zdravotním pojišťovnám. Vlivem úhradové vyhlášky mají naše pracoviště faktický a reálný pokles úhrad oproti předchozím obdobím. 2. Nebylo by efektivnější namísto dalších investic do IZIP prosadit výměnu průkazů pojištěnce za průkaz např. s chipem? Nemáme v rukou absolutně žádné páky, jak efektivně a on-line kontrolovat příslušnost pacienta k jeho zdravotní pojišťovně, v některých regionech je migrace pojištěnců až 10% a víc; nemáme jak se třeba účinně bránit zneužití neplatného zdravotního pojištění cizinců apod. Funkce, které dnes nabízí IZIP by mohly být efektivní nadstavbou takového průkazu. Děkuji za odpovědi. Petr Máca - Grémium ambulantní radiologie, o.s.
petr
Dobrý den mám dotaz příklad zlomím si nohu musím nejdřív k obvodákovy aby mě dal doporučení ke specialistovy nebo tam půjdu hned a zaplatím 200 kč protože jsem neměl doporučení????? jak to bude
Jiri Soupal
Dobry den pane ministre. Preji Vam hodne uspechu v nove praci. Je mi 42, mam tri atestace a pracuji v nemocnici. V holandske. Mam asi 4x vice casu na rodinu a 5x vyssi prijem nez v Praze. Pane ministre, myslite si, ze platy lekaru a to zejmena mladych lekaru, v nemocnicich maji byt podstatne zvyseny? Je podle Vas dustojne zamestnavat vysokoskolaka na 0.1 uvazku a vyuzivat ho jako plne zamestnaneho? Povazujete situaci nemocnicnich lekaru [nizke platy, porusovani zakona o pracovni dobe] za kritickou? Souhlasite s vyrokem, ze spatne podminky pro nemocnicni lekare vedou k emigraci absolventu a skusenych odborniku za lepsimi podminkami?
Tomáš Látal
Vazeny pane ministre, dovolte prosim dve otazky: 1. Bude MZCR znovu vypisovat zrusenou verejnou zakazku na vypracovani standardu zdravotni pece a sluzby s tim souvisejici? 2. Jak MZCR nalozi s cca 150 mil. korun, ktere byly na tuto zakazku pro letosni rok minulym vedeni resortu MZCR vycleneny. S pozdravem a diky, Tomas Latal LF UP v Olomouci & TRIOS s.r.o.
Pavla Přenosilová
Vážený pane ministře, ráda bych věděla, jak hodnotíte efektivnost Fakultních nemocnic a jakými nástroji plánujete jejich efektivnost zvýšit? Uvažujete o jejich převodu na univerzitní nemocnice, aby se eliminovala jejich dosavadní dvojkolejnost v řízení a ekonomice? Děkuji za odpověď
Nový dotaz
Vážený pane doktore, budete pokračovat v koncepci některých bývalých, hlavně sociálně demokratických ministrů zdravotnictví, kdy psychiatričtí pacienti a psychiatrická zařízení byla opomíjena a podfinancována? Mám pocit, že psychiatrických pocientů se nikdo nezastane, jako by je všichni považovali za přítěž.
Jiří Králík
Dobrý den, pane ministře. Kdy vlastně dojde ke zvýšení poplatků v nemocnici nebo u specialisty? Slyšel jsem pana Nečase, jak v televizi říkal, že by to mělo být až od roku 2012. Pak jsem si ale přečetl noviny a tam bylo, že už by to snad mohlo být dřív. Děkuju, Králík
J. Kubíková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda chystáte slučování zdravotních pojišťoven? Děkuji
Matysová Mamila HK
Dobrý den . Moje otázka , není o poplatcích, ale o odpovědnosti lékařů za způsoby léčení a jejich ..omyly. Mám tvrdou zkušenost specielně v fakultni nemocnici HK . Stížnosti nepomohly . A byly skutečně oprávněné .
Jaroslav Saniga
Vážený pane ministře, proč zdravotní pojišťovny nebo ministerstvem ve výběrovém řízení vybraná firma nesjednávají ceny zdravotní techniky nebo léků prímo od výrobce, tak jak to dělá Medicare v USA nebo jak realizoval pan MUDr. Bojar nákup CT techniky v roce 1991 - byl jste členem hodnotící komise ? Každý kdo by nakoupil za horší cenu od zbytečného překupníka by rozdíl od pojišťoven nedostal uhrazen. Ceny zdrav. prostředků hrazené nemocnicím dle seznamu VZP připomínají cenový depozitář muzea.
MUDr.-Jiří Reitinger
Vážený pane ministře. Vzhledem k tomu,že od loňského roku 2009 se rušily poplatky u pediatra za ošetření pacientů do 18ti let ,chtěl bych vědět,zda konečně bude ministerstvem či zdravotní pojiš´tovnou tato částka kompenzována i pediatrům,neboť jinak se domnívám,že se jedná o diskriminaci a znevažování práce celého oboru. Děkuji. S pozdravem.
Honza
Dobrý den, jak hodláte řešit to, že se po důchodové reformě dle Bezděka zvedne DPH u léků (mimo jiné) a tím pádem to pro níže situované lidi a rodiny bude finančně náročnější?
Jarmila
Vážený pane ministře, myslím, že podstata věci je, že si studenti fakult si neváží možnosti studovat. Jak je potom možné,že po vystudování brzy opouštějí obory a dělají něco jiného. Myslím, že by bylo vhodné, aby ti co nevykonávají vystudovaný obor, nebo krátce po studií začnou působit mimo republiku, zaplatili celé studium. Děkuji J.K.