Lidé budou mít už brzy šanci připlatit si legálně na lepší kyčelní kloub, kvalitnější oční čočku, lehčí sádru nebo zubní plombu. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se totiž v pondělí pozdě večer dohodly na největší reformě zdravotnictví od začátku 90 let, která počítá například s tím, že lidé dostanou šanci připlatit si rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí.

Oproti dnešku to bude velký obrat. Pokud chce totiž dnes pacient lepší kloub nebo oční čočku, musí si je zaplatit úplně celé ze svého. Až koalice, která má ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů, prosadí svůj plán, tak si budou moci lidé zaplatit jen rozdíl mezi lepším kloubem a tím nejlevnějším, který dnes platí pojišťovna celý. Na nadstandardní péči tak budou nově doplácet zdravotní pojišťovny, a bude si ji tak moci dovolit mnohem víc lidí než dnes.

"Dohodli jsme se na na definici nároku placeného ze zdravotního pojištění. Pokud se pacient rozhodne zvolit si dražší variantu, tak bude platit jako spoluúčast jen rozdíl mezi touto variantou a cenou, kterou hradí zdravotní pojišťovna," řekl HN poslanec a zdravotnický vyjednavač ODS Marek Šnajdr.

Do zdravotnictví by se díky tomu mělo dostat od lidí "bezbolestně" víc soukromých peněz. Na rozdíl od zavedení poplatků totiž dostanou za své peníze něco navíc.

Koaliční strany ale chystají i další velké změny. Lidé budou mít garantováno, že do určitého počtu kilometrů a do určitého času jim bude muset zdravotní pojišťovna najít praktického lékaře nebo specialistu. A lidé, kteří budou pečovat o své  zdraví, za to budou dostávat bonusy. "Pojištěnci, kteří se budou účastnit preventivních programů, budou moci dostat bonus od zdravotní pojišťovny," dodává Šnajdr.

Na rozdíl od reformy bývalého ministra Tomáše Julínka nepočítá koaliční dohoda s privatizací zdravotních pojišťoven ani s převodem fakultních nemocnic na akciové společnosti.

Boj o poplatky trvá

Jediným sporným bodem, na kterém se vyjednavači nedohodli, zůstávají poplatky ve zdravotnictví. Věci veřejné sice chtěly zrušit poplatek za položku na receptu, jenže ODS a TOP 09 byly proti. "Kvůli zrušení poplatku za položku na receptu by ze zdravotnictví vypadly tři miliardy korun. A my jsme se nebyli schopni dohodnout, jak tento výpadek nahradit," vysvětluje Šnajdr.
O poplatcích tak rozhodnou šéfové koaličních stran Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John. Jednou z variant, jak neshodu v poplatcích vyřešit, je zrušit poplatek za položku na receptu a zároveň vyřadit léky do 30 až 50 korun ze zdravotního pojištění.

"Ano, můžeme se bavit o vyřazení léků z pojištění do 30, 40 či 50 korun. Na zrušení poplatku za položku na receptu ale trváme, protože nejvíc poškozuje chronické pacienty a důchodce," říká jeden ze zdravotnických vyjednavačů Věcí veřejných Kamil Jankovský.