Ve sporu s ministerstvem je i Rathův kraj

Středočeský kraj podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Vadí mu, že ministerstvo zdravotnictví stále nepovolilo převod krajských nemocnic do neziskového holdingu.

Středočeský kraj žádal o převod nemocnic již dvakrát, ministerstvo mu ale kvůli údajným procesním a právním chybám nevyhovělo. Potřetí proto o převod nežádal kraj, ale samotné nemocnice v roli akciových společností, o jejichž majetek jde.

Hejtmanství tvrdí, že ministerstvo je nečinné a nedodrželo řádnou lhůtu pro odpověď, která vypršela 18. ledna.

Až na jednání sněmovny se dostal případ propuštěného zástupce ředitele Masarykova onkologického ústavu. Ministerstvo zdravotnictví se prý nijak v propuštění Jana Žaloudíka neangažovalo, řekl poslancům premiér Jan Fischer s odkazem na ujištění ministryně Dany Juráskové.

Ministerský předseda přesto slíbil případ prošetřit a požádá ministryni, aby se věcí zabývala. Fischer tak reagoval na dotaz poslance ČSSD Ivana Ohlídala, podle něhož se prý na odvolání podílel jeden z ministryniných náměstků.

"Jsou zde indicie, že tato záležitost má politický podtext a dokonce v pozadí jsou možná ekonomické zájmy určitých zdravotnických soukromých pojišťoven," uvedl Ohlídal. Žaloudík by mohl být senátním kandidátem ČSSD proti současnému senátorovi ODS a bývalému ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi.

Za propuštěním může být špatný vztah s šéfem

Spoluzakladatele ústavu Žaloudíka odvolal k 31. březnu ředitel ústavu a předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Oficiálním důvodem je podle mluvčí ústavu úsporné opatření.

Premiér s odkazem na vyjádření Juráskové potvrdil informace, že vztahy Vorlíčka se Žaloudíkem dlouhodobě nepatřily k nejlepším. Podle Ohlídala by bylo nejlepší Vorlíčka odvolat z funkce, pokud se prokáže, že takto řešil své osobní vztahy se Žaloudíkem. Na premiéra se obrátil kvůli tomu, že se ministryně zdravotnictví Dana Jurásková prý odmítla záležitostí zabývat.

Také vědecká rada České lékařské komory požádala Juráskovou, aby výpověď Žaloudíkovi přezkoumala. Podle rady to byl "velmi neuvážený krok". "Profesor Žaloudík je nejen špičkovým lékařem, ale jak prokázal i ve dvou funkčních obdobích děkana lékařské fakulty Masarykovy univerzity, i vynikajícím a čestným člověkem, učitelem," řekl člen rady, profesor Pavel Pafko.

Další člen rady profesor Pavel Klener se pozastavil nad tím, že vynikající onkolog s vynikajícími organizačními schopnostmi byl propuštěn pro nadbytečnost.

"Jednoznačně to odsuzujeme jako velmi smutné a odborně nepodložené," řekl Klener, který má s nečekaným propuštěním osobní zkušenosti. Z funkce ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze ho odvolal Julínek, protože Klener nesdílel ministrovy plány sloučit ústav s Všeobecnou fakultní nemocnicí.