Prezident Václav Klaus požádal hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu sdělil, zda je v Česku v současné době pandemie prasečí chřipky. Klaus na svých webových stránkách ve čtvrtek informoval, že se na něj obrátil jako vrchní velitel ozbrojených sil v souvislosti s povinným očkováním vybraných skupin zaměstnanců ministerstva obrany proti pandemické chřipce. Povinné očkování považuje prezident za sporné.

"Prosím, abyste mi autoritativně a závazně sdělil, zda na území naší republiky i nyní, v závěru ledna 2010, existuje epidemická, resp. pandemická situace, tak jako tomu – dle Vašich výroků – bylo v listopadu minulého roku, na jejichž základě vláda přijala známá protiepidemická opatření," stojní podle webu v dopise Vítovi.

"Vaše stanovisko potřebuji, abych jako vrchní velitel ozbrojených sil ČR (...) mohl v této věci zodpovědně dále postupovat," zdůvodnil Klaus svou žádost.

Klaus již ve středu kritizoval nedávné rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka očkovat proti prasečí chřipce všechny vojáky a občanské zaměstnance armády. Pokud by některý z vojáků neuposlechl, čekal by jej kázeňský trest. Podle Klause by se ale vojáci měli rozhodnout sami, zda si vakcínu nechají aplikovat, či nikoli. Ministerstvo obrany rozhodnutí nakonec přehodnotilo a očkování se má nově týkat jen některých z nich.

Česká vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni jsou ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak vláda okruh očkovaných osob rozšířila. Veřejnost však není očkování příliš nakloněna. Zatím se podle ministerstva zdravotnictví nechalo očkovat asi 30 procent lidí vybraných k očkování.

Klaus ve středu povinné očkování vojáků označil za "věc spornou, ne-li nepřijatelnou". "Mělo by to jisté oprávnění v akutní epidemické situaci, ale v ní evidentně nejsme," napsal Klaus. Upozornil i na podle něj nevyjasněná zdravotní rizika očkování.

Na prasečí chřipku v Česku zemřelo 95 lidí, oficiálně tu bylo potvrzeno 2381 nákaz touto infekcí.