Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se v pátek nechala demonstrativně očkovat proti prasečí chřipce v nemocnici Na Bulovce. Samotnému očkování byly přítomny televizní kamery i novináři. Jurásková tím chtěla lidem dokázat, že vakcína je naprosto bezpečná.

V Česku se zatím využilo asi 57.000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce. K dispozici je nyní 238.000 dávek. Celkem si infekce v tuzemsku vyžádala už 83 obětí.

Většina obětí pandemického viru již měla jiná vážná onemocnění. Podlehli však i jinak zdraví lidé. "Jsou pacienti, kteří skutečně zemřeli na komplikace způsobené onemocněním novým typem chřipky. Ale jsou to jednotlivci," řekla Jurásková.

Česká veřejnost však není očkování příliš nakloněna. Zatím se podle ministryně nechalo v tuzemsku očkovat asi 30 procent lidí vybraných k očkování. Podíl je zhruba stejný jak u chronických pacientů, tak zdravotníků. "Podle mého názoru je to úspěch. Proti sezonní chřipce se nechává každoročně očkovat zhruba 700.000 až 800.000 lidí z deseti milionů," připomněla.

Negativní postoj k vakcíně zaujímají i někteří zdravotníci. Podle Juráskové tito "pseudovakcinologové" jenom matou veřejnost.

Ministryně také upozornila, že pokud nastoupí druhá vlna epidemie, přístup lidí k očkování se může velmi změnit. Stane se tak možná již koncem ledna či na začátku února, jako to často bývá u epidemie běžné chřipky. Pro tento případ by podle ní měl stát vyčlenit strategickou zásobu vakcín. Je to spekulace, ale mohlo by to být třeba 100.000 dávek, uvedla ministryně.

Ministryně Jurásková se nechala očkovat proti chřipce