Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka by se pacienti měli připravit na to, že příští rok se prodlouží objednací doby a dostanou méně léků. Důvodem bude vyhláška o úhradách péče, která zavádí přísné limity. Péči nad limit pojišťovny neproplatí.

Vyhlášku ministerstvo zdravotnictví napsalo bez předešlé konzultace s ČLK. Kubek v úterý postup ministerstva ostře kritizoval. Vyhlášku napadla také Asociace českých a moravských nemocnic, která se chce obrátit přímo na vládu.

Výrobci generik si stěžují, že stát brzdí přístup k levnějším lékům - čtěte ZDE

Čtyři dny a dost. Úřad stáhl z internetu lékové záznamy pacientů - čtěte ZDE

Elektronické recepty jsou riskantní, varují lékaři měsíc po spuštění - čtěte ZDE

Pokud budou v příštím roce občané více nemocní a budou potřebovat více zdravotní péče, což není při hrozící pandemii chřipky nereálné, zaplatí zdravotníci péči ze svého, respektive ji budou provádět zadarmo," oznámil prezident komory.

Podle něj se snaží ministerstvo řešit ekonomické problémy spojené s krizí na úkor pacientů i lékařů. "Mě velmi mrzí, že paní ministryně a vláda nemají ani tolik odvahy a elementární lidské slušnosti, aby na chystané omezení kvality a dostupnosti péče upozornili občany," řekl Kubek.

Ministerstvo tlačí soukromé lékaře k odmítání pacientů

Nejvíce poškozeni budou podle Kubka pacienti ambulantních specialistů. Limity mají nastaveny podle výkonu dvou let nazpátek. Týká se to i léků, jejich ceny stouply o 17 procent, navýšení plateb od pojišťoven však nemá být žádné. "Pokud nebude chtít soukromý lékař zbankrotovat, bude stát před dilematem, zda má odmítat pacienty, nebo má zbankrotovat," řekl Kubek, který jako cévní specialista provozuje soukromou praxi v Praze.

ČLK odmítá podle něj to, aby spotřebu zdravotní péče regulovali lékaři - pokud budou léčit, jak mají, vystavují se ekonomickým postihům ze strany zdravotních pojišťoven. "Tímto nás ministerstvo dostává do rozporu s etickým kodexem ČLK, který jsou všichni lékaři povinni respektovat. Ten říká, že lékaři se při léčení musejí řídit prospěchem pacienta a nesmějí upřednostňovat své ekonomické zájmy," připomněl.

Komora se bude podle Kubka snažit o prosazení změny vyhlášky. Ministerstvo již předalo návrh vládě, která ho ale zatím neprojednala. "Chceme vyvinout tlak na ministerstvo, aby vyhlášku změnilo, nebo veřejně deklarovalo občanům, že se sníží kvalita a dostupnost zdravotní péče, ať sami posoudí, zda je to objektivní důsledek krize, nebo důsledek politické hlouposti a zbabělosti," popsal další postup Kubek. Na změnu vyhlášky je podle něj čas do konce roku.

Náměstek ministryně: Peníze budou stačit 

První náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že peníze, které mají lékaři a nemocnice podle připravované vyhlášky dostat, budou na péči stačit. "V posledních dvou letech úhrady pojišťoven za léčení a léky stoupaly. Na příští rok zůstanou kvůli krizi zachovány na úrovni letošního roku. Potřeby zdravotní péče v Česku to pokryje," zdůraznil.

Podle Šnajdra rostla výše úhrad letos v průměru zhruba o osm procent, loni o sedm procent. "Drtivá většina zdravotnických zařízení dostane stejný objem peněz i stejné podmínky úhrady jako letos. Bude tedy moci léčit stejné množství pacientů ve stejné kvalitě," řekl Šnajdr, podle něhož proto žádné zhoršování péče nehrozí.