Lidé mají čím dál víc informací o tom, jak se kde léčí. Přesto má ale pořád skoro polovina Čechů pocit, že toho ví o své vlastní nemocnici málo.

Nejvíce lidi zajímá, jak se k nim budou lékaři a sestry v nemocnici chovat, jak kvalitní je v nemocnici zdravotní péče a v jak hezky vybavených pokojích a ordinacích se budou léčit. Vyplývá to z průzkumu společnosti HealthCareInstitute (HCI) mezi víc než 35 tisíci pacienty, které oslovila během letošního března až října.

Z průzkumu firma sestavila i tři žebříčky nemocnic: podle spokojenosti pacientů, spokojenosti zaměstnanců a finančního zdraví.

Nejoblíbenější nemocnicí je mezi pacienty třinecká Nemocnice Podlesí a z velkých nemocnic pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Výborný přístup doprovázený kvalitní péčí mají k lidem také zdravotníci z velkých fakultních nemocnic v Hradci Králové a v Ostravě i v menších nemocnicích – v olomoucké Vojenské nemocnici a v pražské Nemocnici Na Homolce.


Spokojenost pacientů přitom zdaleka nesouvisí jen s tím, jestli potkají v nemocnici laskavé zdravotníky a jak dobře se tam budou stravovat, ale hodně vypovídá i o samotné kvalitě zdravotní péče. „Kvalita zdravotní péče se spokojeností pacientů přímo souvisí. Pokud nemocnice pacienta léčí špatně, tak nikdy spokojený nebude,“ říká jeden z autorů výzkumu a šéf HCI Daniel Vavřina.

Trochu jinak vypadá žebříček podle toho, jak jsou v nich spokojení jejich zaměstnanci. I když i tady mezi fakultními nemocnicemi vyhrála VFN. Mezi „nefakultními“ ústavy má nejspokojenější zaměstnance Karvinská hornická nemocnice.


ctete-v-ctvrtek-530.gif