Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je šest pacientů s prasečí chřipkou, od nemocného se nakazili dva další pacienti, lékař a dvě sestry. Dva z nich jsou ve vážném stavu.

"Nemocnice již přijala opatření, aby zabránila dalšímu šíření nákazy. Hematologická klinika přijímá jen pacienty, u nichž by nepřijetí ohrozilo jejich zdravotní stav," sdělila mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Nemocné s prasečí chřipkou není možné převézt na infekční kliniku nemocnice Na Bulovce, kam se soustřeďují pražští pacienti s touto nemocí. "Prodělávají totiž léčbu zachraňující život," vysvětlila Jelínková.

Stát zasahovat nebude 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň řekl, že situaci v nemocnici monitorují, ministerstvo žádná opatření přijímat nebude. "Vše je v kompetenci nemocnice, která již podnikla standardní opatření, aby zabránila šíření nákazy a ohrožení pacientů," zdůraznil. V souvislosti s rostoucím počtem infikovaných v Česku se dá podle Sršně očekávat, že v nejbližších týdnech se bude epidemiologická situace v ČR nadále zhoršovat.

Na kardiologické klinice se léčí pacient s prasečí chřipkou, jehož stav je vážný. Průběh onemocnění je zhoršen tím, že pacient je nemocný na srdce a prodělal operaci plic. Lékaři ho drží v izolaci.

Češi stojí na prahu pandemie prasečí chřipky, varuje odborník - čtěte ZDE

Od pacienta se prasečí chřipkou nakazil jeden lékař, dvě sestry a dva pacienti na hematologické klinice. Jeden z pacientů byl přemístěn na kliniku anesteziologie a resuscitace téže nemocnice, druhý zůstává v izolaci na hematologické klinice. Pacient přeložený na ARO je rovněž ve vážném stavu.

Lékaři a zdravotničtí pracovníci na hematologické klinice jsou sledováni, zda se mezi nimi nevyskytne další případ onemocnění prasečí chřipkou.

V Národní referenční laboratoři pro chřipku bylo za poslední tři týdny evidováno 80 nových případů tohoto onemocnění, celkem se v Česku nakazilo více než 400 lidí.

Očkování se opět posouvá 

Očkování proti prasečí chřipce v Česku nezačne dřív než na konci listopadu, kdy teprve dorazí vakcína. "Poté se začne během pár dnů očkovat," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Původně chtělo ministerstvo začít očkovat už v říjnu, poté termín posunulo na polovinu listopadu.

Seznam lidí k očkování je podle Sršně už téměř dokončen, posunutí termínu očkování zdůvodnil zpožděním ve výrobě. V první vlně bude naočkováno 141.000 lidí, poměr zdravotníků a chronicky nemocných mluvčí neupřesnil.

"Dodávky vakcín se zpozdily, protože výrobní technologie trvá déle, než se předpokládalo," potvrdila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Nyní je vyrobeno asi 50.000 dávek, ale žádná z vakcín do Česka zatím nedorazila. Rozvážet pár dávek na všechna očkovací místa by se zbytečně prodražilo, uvedla.