Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) čelí  trestnímu oznámení od Svazu pacientů za to, že sbírá citlivá data o zdraví pacientů i přesto, že podle ochránců soukromí tak koná v rozporu se zákonem. ČTK to ve středu řekl mluvčí svazu pro oblast IT Luděk Čermák.

Podnět k prošetření podala Česká lékárnická komora. Informace o užívaných lécích shromažďuje SÚKL v centrálním úložišti od začátku roku. Dají se z nich odvodit nemoci, kterými člověk trpí. Svaz pacientů původně provoz centrálního úložiště podporoval, posléze názor změnil. Vadí mu, že ústav shromažduje ze všech lékáren data ze všech běžných receptů bez vědomí a souhlasu pacientů.

"V této souvislosti podal Svaz pacientů na ústav trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku, poškozování cizích práv, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací a zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl Čermák.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková poznamenala, že policie zatím SÚKL kvůli trestnímu oznámení nekontaktovala. Ujistila, že v případě šetření budou pracovníci ústavu s policií spolupracovat. "Zřízení a kompletní provoz centrálního úložiště elektronických receptů je plně v souladu se zákonem o léčivech, a to včetně veškerých požadavků obsažených v pokynech SÚKL," zdůraznila.

Podle kontrolního protokolu, který má ČTK k dispozici, ústav osobní údaje z lékových záznamů dostatečně nezabezpečil proti zneužití a nezajistil, aby v rámci automatizovaného zpracování osobních údajů používaly systém pouze oprávněné osoby.

 

Související