Ministerstvo zdravotnictví v úterý představilo návrh vakcinační strategie, jež vyjmenovává skupiny obyvatelstva, které stát bude očkovat proti prasečí chřipce. Plán ještě není definitivní, do konce září k němu mají kraje zaslat své připomínky.

"Předpokládáme, že 30. září vznikne návrh, který budeme schopni předložit Ústřední epidemiologické komisi. Pokud tento návrh schválí, bude předložen Bezpečností radě státu. Pokud ho i ta schválí, bude předložen k rozhodnutí vládě," uvedla ministryně Dana Jurásková.

Celkem 500 tisíc naočkovaných

V první vlně očkování proti prasečí chřipce by mělo dostat vakcínu 250 tisíc pacientů s chronických onemocněním. Týkalo by se to například lidí s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí, kardiovaskulárního onemocnění a také žen s rizikovým těhotenstvím ve druhém a třetím trimestru.

Nemocné bude ministerstvo vytypovávat ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami, které vypíšou jmenné seznamy pacientů a zašlou je praktickým lékařům. Ti seznamy zkontrolují, upraví a poté si budou pacienty zvát.  

Druhou skupinou je 160 tisíc zdravotníků, především lékaři na urgentních příjmech nebo jednotkách intenzivní péče. Ministerstvo ale předpokládá, že naočkuje také personál lékáren v krajských a fakultních nemocnicích nebo pracovníky zubních a gynekologických ambulancí.

"Politiky očkovat nebudeme"

Zbylých 90 tisíc vakcín bude určeno pro zaměstnance, kteří zajišťují chod státu. Konkrétně se to bude týkat hasičů, policistů, vojáků, ale i pracovníků ústavů sociálních služeb v působnosti krajů nebo z oblasti energetiky.

Jurásková vyloučila, že by mezi nimi byli poslanci, senátoři nebo ministři. "Doporučila jsem jim očkování proti běžné sezónní chřipce," dodala ministryně. Kategorie "politik" není podle ní žádná kategorie, která by měla místo v očkovací strategii.

Letos se očekávají náklady na očkovaní ve výši kolem 162 milionů korun a v příštím roce 292 milionů korun. Jsou v tom zahrnuty jehly, stříkačky, vakcína a distribuce. Celkem má stát připraven jeden milion dávek, pro jedno očkování je třeba dvojitá vakcína.

V ČR 281 nakažených

Ministerstvo zdravotnictví plánuje provést první očkování proti kmenu chřipkového viru A(H1N1) ve druhé polovině října. Zároveň v úterý spustilo speciální internetové stránky týkající se případné pandemie - nejdete je ZDE.

Česká republika eviduje v současné době celkem 281 nakažených, čtyři z toho jsou stále ještě nemocní, sdělil hlavní hygienik Michael Vít. "ČR stále patří mezi státy, které mají relativně nízký výskyt onemocnění," dodal. Většina případů si nemoc přivezla ze zahraničí.

Zdravotníci ale varují před druhou vlnou masivního šíření na podzim, kdy může prasečí chřipka zaútočit společně se sezónním virem chřipky a počty pacientů mohou stoupat v řádech stovek lidí za den. Prozatím také nedochází k šíření nemoci mezi Čechy.

Celkem onemocnělo prasečí chřipkou v zemích Evropské unie podle Víta přes 50 tisíc lidí, nejvíce ve Velké Británii a Německu. Nemoc si již vyžádala 136 životů. Nejvíce mrtvých evidují země Spojeného království a Španělsko.