Na květnový den, kdy za ní přišla do nemocnice falešná dealerka farmaceutické firmy Novartis, by kožní doktorka Eliška Jugová určitě nejradši zapomněla.

Lékařka z Fakultní nemocnice u svaté Anny s až brutální upřímností do skryté kamery Reportérů České televize přiznala, že jí se farmaceutické firmy s novými notebooky nebo dalšími "dárky" za předepisování těch správných léků rozhodně nezavděčí.

Za předepsání šesti krabiček Lamisilu, což je lék Novartisu proti plísním nohou, rukou nebo hlavy, chtěla natvrdo peníze: 250 korun za každého pacienta, který se bude Lamisilem čtvrt roku léčit. Právě tolik peněz totiž Jugová od Novartisu podle jejích vlastních slov předtím léta dostávala.

"Já jsem 15 let brala 250 korun za jednoho nasazenýho pacienta, za cyklus tří měsíců. To jsem dostávala, každý měsíc, pravidelně, na hotovosti do ruky," přiznává se ve skryté kameře doktorka Jugová ženě, která se vydávala za zástupkyni Novartisu.

Pravá dealerka Novartisu, která dostala Elišku Jugovou na starost po létech hojnosti, to ale s paní doktorkou neuměla. Odmítala totiž doktorce za předepisování léků platit peníze na dřevo. A ta se za to dealerce pořádně odvděčila. "Ona začala dělat, že na to nemá, že nemůže. A já jsem skončila s Lamisilem. Ten já vůbec nepíšu... Ještě mi dluží 10 tisíc za měsíc březen," stěžuje si ve skryté kameře Jugová.

To její předchůdce a bývalý dealer Novartisu Petr Jadrníček byl podle doktorky jiný obchodník. "Můžete se zeptat Jadrníčka, že to tak bylo, 250 korun za nasazeného pacienta. ... Ale vy nemůžete za to, že to byla taková koza. ... Přijde jeden blb...," zlobí se paní doktorka Jugová.

Petra Jadrníčka, který v Novartisu pořád pracuje, se včera HN zastihnout nepodařilo. ČT ale tvrdil, že on žádné peníze lékařům nedával.

Eliška Jugová se i přesto chtěla k Novartisu rychle vrátit.

I když i to by byl určitý problém. Mezitím totiž začala lékařka předepisovat lék Terbinafin Actavis, který má stejnou účinnou látku jako Lamisil, ale vyrábí ji konkurenční firma Actavis. Ani pro ni to Eliška Jugová nedělala zadarmo. A proto vysvětluje, že by musela zpátky k léku Lamisil přejít postupně.

Přestup od Actavisu zpátky k léku Lamisil, který vyrábí Novartis, by ale měl svou logiku. Firma Actavis totiž odmítala doktorce Jugové platit hotově. Místo toho jí nabízela "jen" dárky. A to ne ledajaké.

"Oni mi to nedávají na ruku, oni mně dají třeba, že dcera si koupí notebook a oni to proplatí, sedmnáct tisíc. ... To už teda nepůjde, protože my už jsme saturovanější," přiznává bezelstně doktorka Jugová.

Šéf brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška ji kvůli reportáži okamžitě propustil. Pokud si ale najde nové místo, léčit bude nejspíš dál: její chování je sice minimálně na hraně etického kodexu lékařské komory, ta jí ale dá nejvýš pokutu.