Zatímco ČSSD už nechce mít s Bušinou vůbec nic společného, její nejviditelnější hejtman zůstává k Bušinovi hodně loajální. „Přijde mi neuvěřitelné, že by takto inteligentní člověk v oblasti ekonomie dělal nějaké hloupé daňové podvody," říká v rozhovoru pro čtvrteční HN David Rath. Stíhání za účast na stamilionových daňových podvodech není první černou kaňkou v krátkém životopise Filipa Bušiny, v roce 2000 se mihl kolem vytunelovaného svazáckého majetku.

HN: Filip Bušina byl ale už před nástupem na váš kraj několikrát trestaný. Proč jste si ho před nástupem do funkce, kde se rozhoduje o investicích za stovky milionů, lépe neprověřil?

Já nevím, co dělal předtím, než jsem ho poznal. V novinách jsem se dočetl, že hrál nějaké skořápky. Podle mých informací má ale Bušina čistý rejstřík trestů. Já ho moc dlouho neznám a o tom, že by měl nějaké závažnější problémy, jsem neslyšel.

HN: Jak jste přišel na to, že by mohl být Bušina dobrým investičním náměstkem středočeských nemocnic?

Já jsem ho potkal před rokem a půl na jedné společenské akci, kam jsem občas chodil jako předseda zdravotního výboru. Na první pohled mě zaujal svým negativním názorem na prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Tím mi mluvil z duše. Bušina se mi prezentoval jako úspěšný podnikatel a říkal věci, které si myslím i já.

HN: Počkejte, to ale přece není kvalifikace pro to, aby se někdo stal investičním náměstkem nemocnic s několikamiliardovým obratem. Proč jste dosadil Bušinu na tak vysoký post?

Po prvním setkání mě občas kontaktoval v parlamentu s věcmi, které se týkají zdravotnictví. On se pohyboval v okolí středočeských nemocnic a měl pro mě zajímavé informace. Třeba o připravovaných investičních projektech, na kterých pracoval Bendl a ředitelé jako Rubáš, Boček z Příbrami a Mareš z Kladna.

S blížícími se krajskými volbami mě zajímala situace ve středočeském zdravotnictví, tak jsem tyto informace přivítal. On měl pro mě celou řadu klíčových údajů o tom, co se v nemocnicích připravuje, jak se to připravuje, v jaké je to fázi a jak kraj na to pod vedením Bendla shání finance. Tyto informace byly klíčové pro možné převzetí kraje.

Celý rozhovor čtěte ve čtvrtečních HN

ctete-v-ctvrtecnich-HN