Senátoři ODS se regulačních poplatků nevzdávají. V čele s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou (OSD) se postavili za návrh ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, aby se třicetikorunové částky i nadále vybíraly. Jako první o návrhu Juráskové informovaly server iHNed.cz a Hospodářské noviny.

„ČSSD a KSČM brání změnám, které se osvědčily,“ rozčiloval se Sobotka na adresu stran, které hned dvěma návrhy prosazují omezení či úplné zrušení poplatků.

Jurásková s podporou občanských demokratů namísto toho prosazuje a snížení cen léčiv o pět procent a očkování zdarma – to by podle občanských demokratů mělo ušetřit až tři miliardy korun.

„Pozměňovací návrh nechává poplatky v té výši jako dosud. Očkování proti penumokokovi by bylo hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětloval Tomáš Julínek, senátor, který jako někdejší ministr zdravotnictví systém regulačních poplatků přivedl k životu. 

Podle Julínka by rodiče na dotovaném očkování ušetřili osm a půl tisíce korun.

Sobotka a Julínek novinářům opakovali, že zrušení poplatků přivede české zdravotnictví do krize. „Jde o to, aby zdravotnictví bylo stabilní, nejde o to, kdo poplatky zavedl a kdo je zruší,“ vyzýval Julínek k zakopání válečné sekery.

Senátoři rozhodnou ve čtvrtek

Senát bude o těchto návrzích rozhodovat ve čtvrtek dopoledne, kdy má na programu levicové návrhy novel zákona o veřejném zdravotním pojištění ohledně poplatků. Pokud by ODS prosadila zachování poplatků v současné podobě, což by podle ní přineslo do systému sedm miliard korun na zajištění nákladné zdravotní péče, obě novely by dostala znovu k posouzení sněmovna.

V ní by levice podle dosavadních informací mohla mít potřebnou většinu k přehlasování Senátu a omezení poplatků. Záleželo by ale zřejmě na hlasu poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, jehož strana navíc připravuje vlastní návrh na reorganizaci zdravotnických poplatků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist