Ministerstvo vnitra chce mít analýzu zákonnosti postupu krajů, které začaly platit zdravotnické poplatky za pacienta, k dispozici v dubnu či květnu. Na jejím základě pak chce vyzvat kraje, které by postupovaly v rozporu se zákonem, k nápravě. V neděli to uvedl ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připomněl, že kraje budou mít 60 dnů na to, aby nezákonný postup zrušily.

O prověření postupu krajů požádala ministry vnitra a financí vláda. Langer uvedl, že se už kvůli tomu sešel s hejtmany Michalem Haškem a Radko Martínkem (oba ČSSD) jako představiteli Asociace krajů. Kraje mají v desetidenní lhůtě předložit vnitru veškeré podklady, uvedl Langer se zdůrazněním, že kontrola probíhá striktně podle zákona.

Čtěte také:

Ministerstvo bude chtít pro svou analýzu také materiály od ministerstev zdravotnictví a financí a od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "V okamžiku, kdy zjistíme, že postup toho či onoho kraje, protože každý kraj postupuje jinak, je v rozporu se zákonem, upozorníme a vyzveme (kraj) k odstranění (protizákonného postupu)," uvedl Langer. Jestliže by kraj výzvy neuposlechl, ministerstvo požádá o zrušení soud, dodal Langer.

Ministerstvo vnitra podle jeho bývalého šéfa Františka Bublana nemůže ze zákona kontrolovat nakládání krajů s jejich majetkem. Zrušení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních je podle Bublana založeno na darovacích smlouvách, což spadá jen pod kontrolu ministerstva financí. Tyto smlouvy jsou vyňaty z dozorové působnosti ministerstva vnitra, přitakal Langer. Uvedl ale, že jeho úřad kontroluje "soulad postupu orgánů krajské samosprávy se zákonem, a to podle zákona o krajích".

Moravskoslezský kraj už předložil vládě návrh novely o úplném zrušení poplatků. Po kabinetu se normou bude zabývat sněmovna. Mohla by ji začít projednávat už na své březnové schůzi. Podle Martínka se dá kompromis hledat při jednání v dolní komoře. "Pokud bude druhá strana připravena jednat, jsme připraveni jednat," uvedl pardubický hejtman. Tvrdí, že se sociální demokracií a kraji nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová o poplatcích jednat nechce.

Poplatky se v Česku platí od loňska. Od té doby zákonodárci systém už upravovali a některé skupiny od placení osvobodili. ČSSD si poplatky zvolila za hlavní předvolební téma do krajských voleb. Slibovala, že je zruší. Kraje pod jejím vedením to ve svých nemocnicích a lékárnách udělaly. Za pacienty poplatky nyní hradí. Musí na to najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech. Opozice v některých krajích poukazuje na to, že se kvůli dorovnávání poplatků škrtají peníze na školství či dopravu. Systém placení navíc není všude stejný, mluví se o chaosu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist