Postoj politických stran v Poslanecké sněmovně k rušení zdravotnických poplatků by mohl mít v nejbližší době vliv na podobu krajských koalic, v nichž dominuje opoziční ČSSD. Poté, co ve sněmovně prohráli boj o úplné zrušení poplatků, to řekli předseda sociální demokracie Jiří Paroubek a odstupující poslanec, jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek.

ČSSD: 24 hodin a uvidí se

Jednání v krajských koalicích začnou podle něj minimálně ve třech krajích v "příštích 24 hodinách", v příštím týdnu se také krajské reprezentace ČSSD dohodnou, který kraj do sněmovny pošle nový návrh na úplné zrušení poplatků.

Čtěte také:

"To bude prubířský kámen budoucnosti řady krajských koalic," podotkl Paroubek. ČSSD vládne spolu s koaličními stranami, především s ODS a KDU-ČSL, v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském, Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji.

Koaliční jednání budou podle Haška svolána určitě v Brně, Olomouci a Pardubicích. "Já nemohu vyloučit, že v budoucnosti postoj jednotlivých koaličních partnerů - a ti jsou v těch krajích různí - k tomuto zákonu, může mít vliv na budoucí architekturu krajských koalic," zdůraznil Hašek.

Vládní koalice nejtěsnějším rozdílem prosadila ve sněmovně senátní změny novely zákona rušícího poplatky, který zrušení výrazně omezil. ČSSD takový kompromis nestačil a strana hodlá pokračovat ve svém boji o plošné zrušení všech poplatků.

Hašek: Nenecháme se zastrašit 

Hašek zkritizoval ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou a jejího náměstka Marka Šnajdra. "Paní ministryně nevysvětlila, proč má zůstat zachován špatný systém poplatků, za co je lidé vlastně platí," podotkl.

Čtěte také:

Sněmovnu opustí tři poslanci ČSSD. Stanou se hejtmany na plný úvazek

Kraje se podle něj ale nenechají zastrašovat vyhrožováním ODS a ministerstva zdravotnictví pokutami za to, že poplatky svým občanům proplácejí. "Řízení podléhají režimu správního řádu a mají je vést zdravotní pojišťovny," upozornil poslanec a hejtman. Je proto podle něj absurdní, když vedení ministerstva dopředu oznamuje, jak mají tato řízení dopadnout i přesto, že někde ještě nebyla ani zahájena.