Podle premiéra Mirka Topolánka zavádějí hejtmani sociální demokracie bolševická opatření, když v krajských zdravotnických zařízeních ruší zdravotnické poplatky. Premiér v pondělí hejtmany ostře kritizoval i slovy, že s veřejnými penězi hospodaří špatně.

Proti Topolánkovým vyjádřením se naopak silně ohradil hejtman jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD).

Podrobnosti o rušení poplatků v krajích

"Pokud pan Topolánek tvrdí, že krajský systém výběru poplatků je bolševismus, považujeme to za neurotickou reakci na to, že ČSSD tak krátce po převzetí odpovědnosti v krajích začala plnit svůj volební program," sdělil Hašek ve vyjádření pro ČTK. Topolánek se podle Haška nesrovnal s porážkou, kterou vládní ODS utrpěla při podzimních krajských a senátních volbách.

"Chaos, který ČSSD vyvolala právě v otázce poplatků v jednotlivých krajích, nabourává celý systém. My se vracíme do doby, kdy se stály fronty na toaletní papír a na banány," prohlásil Topolánek.

Poplatky dostaly do rozpaků i Ratha

Že plnění předvolebního slibu, podle kterého se v krajích ovládaných sociálními demokraty lékařům neplatí, nejde úplně hladce, přiznal i zdravotnický expert Lidového domu David Rath. Každý kraj totiž předvolební slib vyřešil po svém a ne každé řešení se Rathovi líbí.

Hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová přišla s plánem podle kterého si pacient v jejím kraji podá žádost na proplacení poplatku, kterou musí hlasováním schválit krajská rada. Až poté mu bude vrácen. „Jen zbytečně zatíží zdravotníky i krajský úřad a zbytečně naštve pacienty, kteří budou muset na peníze dlouho čekat. Kolegyni Emmerovou upozorním, že tohle řešení nám příliš voličské přízně nepřidá,“ řekl Rath HN.

Plzeňský kraj pod vedením Emmerové navíc v pondělí odvolal ředitele všech 12 zařízení sociální péče. Kraj měl prý určité poznatky o problémech v některých zařízeních. Protože je nechtěl adresně jmenovat, rozhodli radní o plošném odvolání. Emmerová navíc připustila, že kraj možná stejný krok učiní i u dalších organizací zřizovaných krajem – podobně jako to udělal hejtman Rath ve Středočeském kraji.

Ozvaly se lékárny i zdravotnická zařízení

Postup krajů kritizují i zdravotnická zařízení a lékárny, které kraji nepatří, poplatky vybírají a cítí se v nevýhodě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana si vytkla za cíl prosadit úplné zrušení poplatků, chce své hejtmany zapojit i do lobbování proti platbám na centrální úrovni.

Topolánek upozornil, že krajské administrativy "nabouraly soutěž". Jejich postup podle předsedy vlády deformuje prostředí v lékárnách, kdy některé musí zavírat a v jiných jsou fronty. "Je zcela evidentní a kontroly to prokázaly, že léky pro důchodce a ostatní občany jsou v tomto novém systému dražší než v systému s poplatky. Já se domnívám, že lidé na to přijdou velmi rychle," upozornil Topolánek.