Úrazová nemocnice v BrněHospodářský výbor byl mírnější, nepřijal však žádné usnesení ani úpravy od Liany Janáčkové z klubu ODS. O osudu nemocnice bude horní komora rozhodovat ve čtvrtek. Pokud by zákon neschválila nebo případně nějak upravila, normu by musela znovu projednat sněmovna.

Janáčková označila návrh ČSSD za zavádějící a zmatečný. "Je to paskvil," prohlásila. Současně navrhla vlastní text zákona, podle něhož by se státní "úrazovka" měla stát příspěvkovou organizací města Brna ke konkrétnímu datu, a to od 1. dubna.

Senátorka navrhla na rozdíl od poslanecké předlohy rozlišit nakládání s movitým a nemovitým majetkem ve správě nemocnice. Chce, aby nemovitosti v centru Brna musely sloužit nejméně pět let k poskytování zdravotní péče. V opačném případě by je Brno muselo nabídnout zpět státu, nebo sumu za případný prodej odvést do státního rozpočtu. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v této souvislosti uvedl, že poslanecký návrh nezabrání manipulaci s majetkem nemocnice.

Haškova marná snaha

Normu před senátory marně obhajoval její hlavní tvůrce, poslanec ČSSD a nový jihomoravský hejtman Michal Hašek. Sliboval, že kraj bude spolupracovat na rozvoji nemocnice. Její zachování totiž podle kritiků bude s ohledem na stav nemocnice bude znamenat velkou finanční zátěž pro město.

Čtěte také:

Předmětem debaty bylo i to, že Úrazová nemocnice přišla o statut traumacentra ve prospěch brněnské Fakultní nemocnice v Bohunicích. Radnice se ale neobává, že by to zařízení ubralo na prestiži.

Záchranáři podle něj budou stejně dál do Úrazové nemocnice vozit pacienty s rozsáhlými vážnými zraněními, jako je dosud vozili i do Bohunic. Ani problém s úhradami od pojišťoven podle sociálního demokrata a brněnského primátora Romana Onderky nevznikne, protože ty mají povinnost akutní péči zaplatit.

Nemocnice sídlí ve staré budově v centru Brna, chybí jí například kvalitní heliport a návaznost na některé obory. Má však tradici a je oblíbená u pacientů. Petici proti jejímu zrušení podepsaly desetitisíce lidí.