Lekari__192x128_.jpgPoprvé lékaři vyzkoušeli na lidech látku, která napadá pouze nádorové buňky a zdravé nepoškozuje. Zatím se u pacientů neprojevily nežádoucí účinky.

"Naše pacientka je po první dávce bez komplikací. Nadějný ten lék určitě je. Nenapadá zdravé buňky, což není vůbec zanedbatelné, protože nežádoucím účinkem každé chemoterapie je padání vlasů, zažívací problémy a podobně. Doufejme, že takovéto nežádoucí účinky se u tohoto léku neobjeví," říká lékař David Belada z II. interní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Testování účinné látky GS-9219 z dílny českého chemika Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie probíhá nyní několik týdnů na pěti hematoonkologických klinikách v Praze, Brně, Hradci Králové a Olomouci.

Do první fáze pokusů, kdy se ověřuje, zda lze vůbec látku použít u lidí budou zapojeni jen čtyři až pět pacientů.

"Pokud by byl zásadní problém a látka měla vedlejší účinky, tak si to s lékaři ze všech klinik okamžitě sdělíme. Žádný větší problém jsme ale nezaznamenali. Předpokládáme, že testování poběží poměrně hladce," vysvětluje lékař Belada.

Čtěte také:

Právě první týdny jsou v testování podle lékařů velmi důležité. Pokud pacienti nemají potíže, lék má šanci, že se dostane do druhé a třetí fáze testování. To už by se ověřovalo, jaké má účinky. Například u psů zmizely nádory do jednoho týdne.
 
"První fáze může ještě trvat čtyři až pět měsíců a od května nebo od června by se mělo pokročit do fáze dvě," říká Belada. Do dalších testů, jež se odhadují na pět až sedm let, by mohly být zapojeny až tisíce pacientů. Teprve pak by se lék dostal na trh.

Klinické zkoušky preparátu hradí v Česku americká firma Gilead Sciences. Testování za několik set milionů dolarů se podrobují pacienti nejen v Česku, ale i na amerických klinikách.

"Pro testování v Česku jsme se rozhodli proto, že látka pochází z dílny českého vědce. Navíc nábor pacientů v USA je pro nás omezený vzhledem k velkému počtu podobných klinických testů," řekl již dříve HN Tomáš Cihlář z firmy Gilead Sciences. 

Pacienty, kteří k pokusům dávají písemný souhlas, si lékaři vybírají sami. Musí u nich selhat veškerá dosavadní léčba. Pokud se jejich zdravotní stav během zkoušek zhorší, mohou z testů odstoupit.

ctete-v-uternich-530.gif